Vědci přišli s tvrzením, že chytré brýle mohou poškozovat mozek

Chytré brýle mohou svými vlastnostmi oslabovat některé části mozku
 PC a Mobily 
02. září 2018 10:20 / Shutterstock
  1   0
Podle nově zveřejněné studie mohou mít některé typy chytrých brýlí negativní vliv na činnost lidského mozku. Vědci na základě výzkumu varují, že chytré brýle s GPS navigací mohou způsobit určitý druh oslabení v některých částech mozku.

Chytré brýle se zabudovanou GPS navigací mohou podle závěrů vědecké studie poškozovat přirozenou činnost lidského mozku. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví, kteří na výzkumu pracovali, se domnívají, že tento typ brýlí časem způsobuje oslabení části mozku, jejichž funkci nahradí brýle.

Podle vědců toto zjištění neznamená nenávratné poškození, ale spíše o ochabnutí v souvislosti s nečinností některých částí. Pokud se totiž pro běžnou činnost našeho mozku použije externí zařízení, část, která má navigaci na starost, se začne měnit.

"Změna naštěstí neprobíhá příliš rychle. U našich participantů jsme sledovali jen změny na mozku, ale neznamená to, že by se v takto krátkém období už hůře orientovali," uvedla jedna z pracovnic ústavu.

Z hlediska struktury mozku vědci nepředpokládají, že by mohlo dojít zásadním morfologickým změnám. Jedinou variantou, kdy by k tomu mohlo dojít, je dlouhodobé a stálé užívání těchto brýlí. V takovém případě je možné, že se v horizontu několika let může objevit úbytek mozkové tkáně. Podle expertů je však nepravděpodobné, že by tento stav byl nevratný. Dále čtěte: (Nejmenší počítač na světě byste nenašli ani v kapsičce u saka).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Vyčistěte si notebook sami doma
Konec prasklým displejům mobilních telefonů. Student vynalezl speciální kryt
Jak obnovit oleofobní vrstvu displeje telefonu či tabletu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

Dům a zahrada

Pryč se slzami při krájení cibule. Vsaďte na mrazák nebo citron

Cestování

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z mikrostátů

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn