Armáda ČR nakoupila nová protichemická vozidla s robotickým průzkumníkem

 Vojenství 
12. září 2018 09:23 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Lehké obrněné vozidlo S-LOV-CBRN veze robotického pomocníka AČR
Česká armáda obohatí svou flotilu vozidel o nová protichemická obrněná vozidla s označením S-LOV-CBRN. Armáda za osmdesát těchto speciálních vozů, jejichž součástí je také průzkumný robot, utratí více než 5,1 miliardy korun.

Armáda České republiky podepsala kontrakt v hodnotě 5,1 miliardy korun na dodávku lehkých obrněných vozidel protichemické obrany. Stroje by měly sloužit k plnění náročných úkolů například v oblastech zasažených radioaktivitou po dopadu zbraní hromadného ničení. Do roku 2022 armáda obdrží celkem osmdesát těchto podpůrných souprav.

Protichemickou soupravu S-LOV-CBRN (souprava lehkého obrněného vozidla CBRN) tvoří čtyři hlavní části, kterými je vozidlo s logistickým přívěsem, palubní informační systém, průzkumný robot Orpheus-AC2 a externí stanice. Souprava je vhodná k podpoře vojenských operací, nebo likvidaci katastrofami zasažených oblastí.

Vozidla S-LOV-CBRN jsou postavena na platformě vozu Iveco LMV. Lehké obrněné vozidlo je vybaveno také chemickou nástavbou s bojovým modulem, na kterém je umístěn kulomet a vrhač kouřových granátů. Pro snímání ozáření pak operátorovi slouží několik laserů.

Zajímavostí je palubní robot Orpheus-AC2 pro dálkový chemický, radiační a biologický průzkum. Tento unikátní průzkumník byl zkonstruován v Laboratoři teleprezence a robotiky na Vysokém učení technickém v Brně.

Orpheus-AC2 je vybaven elektromotorem, který robota dokáže rozpohybovat až na 15 km/h. Robot je také vybaven koly, která mu umožňují zdolávat i poměrně náročný terén. V provozu tento průzkumník vydrží až 5 hodin. Dále čtěte: (Ztracené americké letadlo z druhé světové války bylo nalezeno hluboko pod ledem Grónska).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Cameron Diaz je po osmi letech bez Hollywoodu zpátky. Vrátí se do pokračování slavné komedie Prázdniny

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...