Okem družice: Co vše mohou na zemském povrchu vidět?
Na oběžné dráze dnes krouží stovky satelitů, které slouží k různým účelům. Některé z nich jsou vědecké, jiné pozorovací, ty zdaleka nejzajímavější jsou ale vojenské satelity, které dokáží vidět zemský povrch v neuvěřitelném detailu a často slouží jako podpora vojenských operací.
Existují ale také veřejně dostupné služby jako Google Earth, které pro své mapy získávají data ze satelitů Lands 7 a 8, satelitů Sentinel z programu Copernicus ESA. Tato veřejně dostupná služba nabízí vidět mnoho oblastí na Zemi ve vysokém rozlišení.
Důležitou vlastností satelitů je schopnost pořizovat snímky ve vysokém prostorovém rozlišení. Tato veličina určuje schopnost satelitu rozlišit mezi dvěma samostatnými objekty na zemském povrchu.
Například družice s rozlišením patnácti metrů dokáže rozlišit dva objekty pouze pokud jsou od sebe vzdálené 15 a více metrů. Pokud je mezi nimi menší vzdálenost, na výsledné fotografii se zobrazí jako jeden objekt.
Prostorové rozlišení také znamená, jakou délku v reálném světě představuje jeden pixel výsledné fotografie. Pokud například má satelit rozlišení 50 centimetrů, jeden pixel na záběru představuje 50 centimetrů na zemském povrchu.
Satelit Lands 8, který používá služba Googe Earth, obíhá nad Zemí ve výšce 700 kilometrů a planetu snímá v několika spektrech s rozlišením od 15 do 100 metrů. Takové rozlišení postačuje k dostatečnému rozlišení jednotlivých budov. Výsledné rozlišení obrázků závisí na tom, jak je daná oblast na planetě frekventovaná.
Existují také satelity jako Worldview-2 a Worldview-3, které dokáží pořizovat černobílé záběry s rozlišením 46 centimetrů a 31 centimetrů. Oba satelity se pohybují ve výškovém rozmezí 620 - 700 kilometrů nad Zemí.
Za přesností satelitu stojí zejména tvar a velikost použitého zrcadla, které vycházejí z hmotnosti a velikosti satelitu. Obecně lze tedy říci, že čím větší satelit, tím větší je jeho přesnost.
Ve vesmíru je ale také celá řada vojenských satelitů, které mají přesnost dvakrát větší než nejpřesnější komerční satelity. Jejich rozlišení se může pohybovat kolem 10 centimetrů. Díky této přesnosti jsou vojenské družice schopny například poskytovat informace o tom, zda osoba na povrchu drží zbraň, což představuje velkou pomoc při vojenských operací zejména v odlehlých oblastech. Dále čtěte: (Unikátní letoun Tatra T.101 překonal několik rekordů. Prototyp zmizel během války).