V brazilském muzeu byly ztraceny nejstarší lidské ostatky amerického kontinentu

 Technologie 
06. září 2018 10:58 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Muzeum v Brazílii zachvátil devastující požár Internet
Koncem minulého týdne zachvátil brazilské Národní muzeum silný požár, který vážně poškodil nejen samotnou budovu, ale také desítky cenných artefaktů, které byly uvnitř vystavené. Mezi ty nejvzácnější, které byly zcela zničeny, patří také nejstarší lidské ostatky, které byly objeveny na americkém kontinentu.

V neděli 2. září zachvátil brazilské Národní muzem požár, který budovu včetně vystavených artefaktů vážně poničil. Muzeum představuje jednu z nejvýznamnějších kulturních a výzkumných institucí v Latinské Americe, která se za 200 let své existence stala domovem téměř 20 milionů artefaktů.

Během požáru nebyl nikdo zraněn, ale bylo zničeno velké množství vzácných historických předmětů, včetně takzvané Luisy - 11 tisíc let staré lebky indiánské ženy, jejíž pozůstatky byly v Latinské Americe objeveny.

Spolu s těmito vzácnými ostatky nevyčíslitelné historické hodnoty byla během požáru zničena také řada uměleckých děl, egyptské mumie a řada dalších cenností. Celkové škody ještě nebyly zcela odhadnuty, protože vyšetřovatelé dovnitř nesmějí, dokud stav budovy neposoudí statik.

Podle ředitele muzea  Cristiana Serejo je zřejmé, že nepoškozeno zůstalo pouze 10 procent plochy muzea. Za samotný požár podle vyjádření některých odborníků mohou zejména rozpočtové škrty, díky kterým muzeum nemělo dostatek prostředků na plnohodnotný provoz. V době, kdy požár vypukl, tak například nefungovala některá požární čidla. Díky tomu se požár do příjezdu hasičů stačil rozšířit na většinu budovy.

Podle brazilských médií byl na fotografiích z místa vidět mezi sutinami a popelem jeden neporušený artefakt v podobě největšího meteoritu, který byl objeven na území Latinské Ameriky. Tento obrovský vesmírný kámen váží 5,86 tuny a byl objeven v roce 1784. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít