Gigantický vesmírný teleskop za miliardu dolarů otevře vědcům bránu do hlubokého vesmíru

 Technologie 
21. srpna 2018 10:42 / Lukáš Bauer
  4
📷
1 fotografie v galerii
Nejpřesnější dalekohled světa vyjde na miliardu dolarů Internet
Největší a nejpřesnější teleskop na světě, jenž bude pořizovat snímky nejméně desetkrát ostřejší než Hubbleův teleskop, vyjde na jednu milliardu dolarů. Astronomové doufají, že se jim pomocí tohoto unikátního zařízení podaří lépe vyhledávat mimozemský život.

Projekt obřího teleskopu s názvem Giant Magellan Telescope (GMT) dostal zelenou a začínají první přípravné práce. Nejpřesnější teleskop na světě by měl být hotov v roce 2024 a astronomové si od něj slibují snímky v dosud nevídané kvalitě. S jeho pomocí chtějí například vyhledávat známky života ve vesmíru.

Observatoř s teleskopem, který bude vážit neuvěřitelných tisíc tun, vznikne na vrcholu pohoří v jihoamerické Chile. V současné době probíhají první stavební práce a hloubení základu pro tuto těžkou stavbu, jejíž součástí bude také dvaadvacetipatrová otočná základna. Celý kruhový komplex bude v průměru měřit 56 metrů.

Zařízení vznikne ve známé poušti Atacama, jež je jednou z nejvýše položených a nejsušších oblastí na planetě. Díky tomu se jedná o velice vhodné místo pro stavbu observatoří, protože zde nejsou téměř žádné mraky a oblohu lze pozorovat téměř celý rok.

Dalekohled bude vybaven adaptivní laserovou optikou, aby dokázal korelovat zkreslení způsobené atmosférou Země. Díky této a mnoha dalším pokrokovým technologiím nabídne takovou kvalitu snímků, jaké nebylo ani zdaleka dosaženo žádným jiným teleskopem.

Obří dalekohled GMT bude zaměřen na průzkum galaxií v hlubokém vesmíru, stejně jako na vyhledávání známek života a exoplanet. Nový teleskop tak naváže na práci teleskopu Kepler americké NASA, jehož provoz byl zahájen v roce 2009. Kepler objevil přibližně tisíc exoplanet, z nichž 53 je velmi podobných Zemi. Dále čtěte: (Ruský vesmírný průmysl zažívá krizi. Chystají se razantní opatření).

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47