Gigantický vesmírný teleskop za miliardu dolarů otevře vědcům bránu do hlubokého vesmíru
Projekt obřího teleskopu s názvem Giant Magellan Telescope (GMT) dostal zelenou a začínají první přípravné práce. Nejpřesnější teleskop na světě by měl být hotov v roce 2024 a astronomové si od něj slibují snímky v dosud nevídané kvalitě. S jeho pomocí chtějí například vyhledávat známky života ve vesmíru.
Observatoř s teleskopem, který bude vážit neuvěřitelných tisíc tun, vznikne na vrcholu pohoří v jihoamerické Chile. V současné době probíhají první stavební práce a hloubení základu pro tuto těžkou stavbu, jejíž součástí bude také dvaadvacetipatrová otočná základna. Celý kruhový komplex bude v průměru měřit 56 metrů.
Zařízení vznikne ve známé poušti Atacama, jež je jednou z nejvýše položených a nejsušších oblastí na planetě. Díky tomu se jedná o velice vhodné místo pro stavbu observatoří, protože zde nejsou téměř žádné mraky a oblohu lze pozorovat téměř celý rok.
Dalekohled bude vybaven adaptivní laserovou optikou, aby dokázal korelovat zkreslení způsobené atmosférou Země. Díky této a mnoha dalším pokrokovým technologiím nabídne takovou kvalitu snímků, jaké nebylo ani zdaleka dosaženo žádným jiným teleskopem.
Obří dalekohled GMT bude zaměřen na průzkum galaxií v hlubokém vesmíru, stejně jako na vyhledávání známek života a exoplanet. Nový teleskop tak naváže na práci teleskopu Kepler americké NASA, jehož provoz byl zahájen v roce 2009. Kepler objevil přibližně tisíc exoplanet, z nichž 53 je velmi podobných Zemi. Dále čtěte: (Ruský vesmírný průmysl zažívá krizi. Chystají se razantní opatření).