Japonská sonda Hajabusa 2 se nachází poblíž planetky plné diamantů. Na jaře zahájí unikátní manévr

 Technologie 
29. června 2018 16:52 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hajabusa se pokusí speciálním projektilem získat materiál z povrchu tělesa Internet
Sonda Hajabusa po necelých čtyřech letech dorazila k planetce, která obsahuje nezvyklé množství diamantů. Japonská vesmírná agentura se na jaře pokusí speciálním projektilem odštěpit část povrchu a přinést ho zpět na Zemi. Průzkum může posloužit pro budoucí těžbu nerostných surovin mimo naši planetu.

Sonda Hajabusa 2, která se na svou misi vydala 3. prosince 2014, dosáhla svého cíle poté, co urazila vzdálenost 290 milionů kilometrů. Cílem jejího letu byla vzdálená planetka Ryuga, jejíž šíře je pouhých devět set metrů. Na jaře příštího roku zahájí japonští inženýři manévr, pomocí kterého se budou snažit získat části povrchu vesmírného tělesa a přinést je zpět na Zemi.

„Nejdříve budeme velmi podrobně zkoumat povrchové struktury. Pak vybereme místo na přistání. Přistání znamená, že získáme povrchový materiál," vysvětluje pro BBC manažer mise japonské vesmírné agentury JAXA Makoto Jošikava.

Náročný vesmírný manévr bude probíhat tak, že se z kosmické lodi nejprve odpojí měděný projektil a přesune se k povrchu asteroidu. Poté se Hajabusa 2 od tělesa vzdálí do bezpečné vzdálenosti a odpálí trhavinu, která vypálí projektil k povrchu planetky.

Po dopadu projektilu se na povrchu Ryugy vytvoří malý kráter, ze kterého se Hajabusa 2 pokusí získat uvolněný materiál. Náročná akce je naplánována na jaro příštího roku. V prosinci 2019 se pak sonda s odebranými vzorky vydá na cestu zpět k Zemi, kde by měla přistát v roce 2020.

Podobnou misi Japonci úspěšně dokončili se sondou Hajabusa 1 v roce 2010. Průzkum těchto planetek nám totiž může říci mnohé o vzniku Sluneční soustavy. Planetky a asteroidy jsou v podstatě tvořeny zbytky stavebních materiálů uvolněných při vzniku planet v naší soustavě před 4,6 miliardami let.

Tato drobná vesmírná tělesa často obsahují vodu, organické složky, vzácné kovy a také diamanty. Některé mají tak vysoký obsah kovů a diamantů, že lidé již si již mnoho let pohrávají s myšlenkou těžby surovin právě z těchto objektů přímo ve vesmíru.

Hodnotu planetky Ryugy experti odhadují na 82,76 miliard dolarů. Hajabusa 2 ale dostane zpět na Zemi pouze několik málo gramů materiálu, ze kterého vědci odhadnou složení celého tělesa. Tato planetka je mimo jiné zařazena na seznam potencionálně nebezpečných tělesa, které by se v budoucnu mohly dostat do kolizní dráhy se Zemí. Dále čtěte: (Speciální vesmírná harpuna začne odklízet obrovské množství kosmického odpadu kolem Země).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu