První teleportace se zdařila. Fyzici teleportovali informace mezi částicemi hmoty

 Technologie 
05. srpna 2020 08:14 / Mirka Malá
  1
📷
3 fotografie v galerii
Kvantová technologie poskytuje velké možnosti Depositphotos
Díky využití kvantové technologie se vědcům podařilo teleportovat informace mezi dvojicí elektronů oddělených od sebe jistou vzdáleností.

Teleportování mezi fotony, bezhmotnými částicemi světla, se stále učíme využívat v oblasti výpočetní a šifrované komunikační technologie. Nejnovější výzkum však dosáhl kvantové teleportace mezi částicemi hmoty, tedy elektrony, což by mohlo pomoci spojit kvantovou technologii s dosud tradičnější elektronikou.

Kvantová brána teleportace

"Poskytujeme důkazy o tom, že kvantová brána teleportace je potenciálně užitečná technika pro kvantové výpočty právě pomocí teleportace,“ říká fyzik John Nichol z univerzity z Rochesteru v New Yorku. "Naše práce ukazuje, že toho lze dosáhnout i bez fotonů."

Je to cesta, která byla tak trochu strašidelná i pro Einsteina. Téměř o století později už ale víme, že teleportace mezi částicemi je něco, jak vesmír funguje na své základní úrovni.

Star Trek se zatím nekoná

I když to není přesně teleportace jak ze seriálu Star Trek, která by mohla přenášet celé objekty do vesmíru, matematika popisující tento informační skok je nesmírně užitečná při provádění speciálních výpočtů v oblasti výpočetní techniky.

Typická počítačová logika je tvořena binárním jazykem bitů, označenými jedničkami a nulami. Kvantová výpočetní technika je tvořena qubity, které mohou obsáhnout oba stavy najednou, a tím poskytují mnohem větší možnosti, na které si klasická technologie nemůže sáhnout.

K dosažení tohoto cíle využil tým fyziků způsob, jakým si základní částice tvořící atomy a molekuly drží své místo.

Žádné dva elektrony, které sdílejí stejný kvantový stav, nemohou obsadit stejné místo v prostoru. Ale je v tom také jistá mezera, díky které blízké elektrony mohou rotovat,  téměř jako by si vaše nohy mohly samy vyměnit boty, pokud by byly dostatečně blízko.

Vědci již dříve ukázali, že s touto výměnou lze manipulovat, aniž by vůbec museli pohybovat elektrony, což představuje potenciální metodu teleportace.

Vědci jsou samozřejmě teprve na začátku dlouhé cesty. Ale mít silný důkaz o možnosti teleportace mezi elektrony je znamením, že je na čem pracovat a jak nevídané možnosti před vědci ještě stojí. Dále čtěte: Jako ze sci-fi filmu. Vědci přišli s revolučním zařízením pro měření mozkové aktivity.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu