První teleportace se zdařila. Fyzici teleportovali informace mezi částicemi hmoty
Teleportování mezi fotony, bezhmotnými částicemi světla, se stále učíme využívat v oblasti výpočetní a šifrované komunikační technologie. Nejnovější výzkum však dosáhl kvantové teleportace mezi částicemi hmoty, tedy elektrony, což by mohlo pomoci spojit kvantovou technologii s dosud tradičnější elektronikou.
Kvantová brána teleportace
"Poskytujeme důkazy o tom, že kvantová brána teleportace je potenciálně užitečná technika pro kvantové výpočty právě pomocí teleportace,“ říká fyzik John Nichol z univerzity z Rochesteru v New Yorku. "Naše práce ukazuje, že toho lze dosáhnout i bez fotonů."
Je to cesta, která byla tak trochu strašidelná i pro Einsteina. Téměř o století později už ale víme, že teleportace mezi částicemi je něco, jak vesmír funguje na své základní úrovni.
Star Trek se zatím nekoná
I když to není přesně teleportace jak ze seriálu Star Trek, která by mohla přenášet celé objekty do vesmíru, matematika popisující tento informační skok je nesmírně užitečná při provádění speciálních výpočtů v oblasti výpočetní techniky.
Typická počítačová logika je tvořena binárním jazykem bitů, označenými jedničkami a nulami. Kvantová výpočetní technika je tvořena qubity, které mohou obsáhnout oba stavy najednou, a tím poskytují mnohem větší možnosti, na které si klasická technologie nemůže sáhnout.
K dosažení tohoto cíle využil tým fyziků způsob, jakým si základní částice tvořící atomy a molekuly drží své místo.
Žádné dva elektrony, které sdílejí stejný kvantový stav, nemohou obsadit stejné místo v prostoru. Ale je v tom také jistá mezera, díky které blízké elektrony mohou rotovat, téměř jako by si vaše nohy mohly samy vyměnit boty, pokud by byly dostatečně blízko.
Vědci již dříve ukázali, že s touto výměnou lze manipulovat, aniž by vůbec museli pohybovat elektrony, což představuje potenciální metodu teleportace.
Vědci jsou samozřejmě teprve na začátku dlouhé cesty. Ale mít silný důkaz o možnosti teleportace mezi elektrony je znamením, že je na čem pracovat a jak nevídané možnosti před vědci ještě stojí. Dále čtěte: Jako ze sci-fi filmu. Vědci přišli s revolučním zařízením pro měření mozkové aktivity.