Pozor na elektroniku v letadle. Baterie do zavazadlového prostoru nesmí

Nejen používání, ale i převoz elektroniky v letadle má svá pravidla
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Letectví 
29. července 2020 10:01 / Depositphotos
  0   0
Pokud jste koronaviru navzdory naplánovali nějakou leteckou dovolenou, zcela určitě budete cestovat s chytrými telefony, tablety a dost možná i notebooky. Věděli jste ale, že pro leteckou přepravu jsou tyto přístroje nebezpečné?

Respektive nebezpečné jsou především jejich baterie. V nedávné minulosti nebylo výjimkou, že se na palubě letadla vzňaly baterie mobilních telefonů jistého výrobce, a i když nezpůsobily žádnou leteckou katastrofu, hodně vyděsily cestující i palubní personál. Takže jak cestovat letadlem s vaší elektronikou?

Nic nedávejte do zavazadlového prostoru

Jde samozřejmě především o lithiové, tedy Li-Ion baterie, kterou jsou v mobilech, tabletech i noteboocích. Nic z toho určitě nedávejte do zavazadlového prostoru letadla, kde by identifikace i následné uhašení případného požáru způsobeného baterií mohlo být složité. Raději si veškerou svoji elektroniku vemte s sebou na palubu, kde je mnohem větší předpoklad, že požár bude rychle uhašen.

Faktem je, že některé aerolinie umístění elektronických přístrojů do zavazadlového prostoru ani nedovolují. Proto buďte připraveni a před odletem si projděte podmínky vašeho leteckého přepravce, abyste věděli, jak přesně na palubě jeho letadel s elektronikou zacházet. U většiny z nich ale platí, že elektronické přístroje si berete s sebou na palubu, samozřejmě zcela vypnuté.

Některé baterie smí do letadla jen na povolení

To možná málokdo ví. Jedná se především o baterie s vyšší kapacitou, tedy nad 100 Wh. Takové smíte mít v letadle pouze na zvláštní povolení aerolinek.

Podobně přísná pravidla platí i pro náhradní baterie. Není možné si je jen tak hodit do příručního zavazadla či batohu a přinést na palubu letadla. Náhradní baterie musí být řádně zabezpečené, což znamená, že musí být vloženy do samostatného a uzaviratelného plastového pytlíku, a ideálně platí, že baterie bude mít páskou přelepené oba póly.

Speciální pravidla platí rovněž pro drony, které si už mnozí dovolenkáři s sebou vozí k moři. U většiny leteckých přepravců platí, že dron na palubu letadla nesmí, tedy musíte ho mít kufru v zavazadlovém prostoru, ale jeho baterii pro změnu musíte mít nahoře na palubě. A pro takovou samostatně převáženou baterii platí, že musí být zabalená a musí mít přelepené póly. Dále čtěte: Prodlužte životnost vaší elektroniky, zvýšíte tím i samotnou efektivitu.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nebezpečí zemětřesení a tsunami je mnohem vyšší, než předpovídaly současné odhady

Dům a zahrada

Pokud v lednici skladujete vejce delší dobu, raději si ověřte jejich čerstvost. Přinášíme možnosti

Cestování

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám pohladí oko i duši

Zavřít reklamu