NASA měla objev organických molekul na Marsu na dosah již před 40 lety. Proč byl revoluční nález zničen?

 Technologie 
15. července 2018 10:02 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Přistávací modul Viking z roku 1974 možná našel organické sloučeniny již tehdy Internet
V uplynulém měsíci americká NASA oznámila jedinečný nález na Marsu, který prokázal přítomnost organických sloučenin, které mohou být základním stavebním kamenem života. Podle aktuálních informací však chybělo jen málo k tomu, abychom tuto skutečnost věděli o téměř půl století dříve.

Vědci dlouho předpokládali, že se na Marsu nachází organické molekuly už jen proto, že planetu často zasahují meteority, které jsou bohaté na uhlík. Tento předpoklad se potvrdil letos počátkem června, ale jak se ukazuje, vědci mohli tuto skutečnost vědět téměř o půl století dříve.

Ukázalo se totiž, že NASA možná objevila a náhodně zničila organické molekuly z Marsu už v 70. letech. V roce 1976 na rudé planetě přistál modul Viking, který ale v půdě organické sloučeniny neobjevil. Nyní po téměř padesáti letech se vědci domnívají, že se mohla stát chyba, kvůli které byl důkaz zničen.

Během nové analýzy dat z modulu Viking byla objevena jiná sloučenina, která v té době mohla ovlivnit výsledky výzkumu. V roce 2008 potvrdila NASA na Marsu přítomnost chloristanu s pomocí zařízení Phoenix. Tato chlor-kyslíková sůl se používá při výrobě ohňostrojů a hnacích plynů, jelikož se jedná o silné oxidační činidlo, které může být za určitých podmínek výbušné.

Přítomnost chloristanu je důležitá zejména proto, že moduly Viking používaly plynový chromatograf, což je hmotnostní spektrometr pro analýzu vzorků půdy. Tímto nástrojem se ohřívá materiál za účelem určení jeho chemického složení. Pokud je ale v půdě obsažen chloristan, jeho zahřívaním se organické sloučeniny v půdě ničí a přístroj je tak nedokáže detekovat.

Toto zjištění nazanačuje, že NASA byla na stopě revolučnímu objevu již před desítkami let, ale kvůli nedokonalé technologii mohl být objev pohřben na dalších 40 let. Vědci sice nemají přímý důkaz, ale mnoho z nich je přesvědčeno, že hypotéza je pravdivá a studium rudé planety mohlo být dnes již o mnoho dále (čtěte: Na rudou planetu poletí spolu s robotickým vozítkem ještě miniaturní helikoptéra).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu