Došlo k havárii rakety japonské výroby. Explodovala vteřinu po startu

Raketa MOMO selhala a explodovala přímo na startovací rampě
Loading...
 Letectví 
01. července 2018 07:51 / Internet
  0   0
Soukromá japonská společnost Interstellar Technologies nezvládla start rakety s názvem MOMO. Podle dostupných informací raketa explodovala tuto sobotu krátce poté, co se odpoutala od rampy kosmodromu.

Velkým neúspěchem skončil sobotní start japonské rakety MOMO. Podle společnosti Interstellar Technologies, která za vývojem malé nosné rakety stojí, explodovala v čase jedné vteřiny po startu. Raketa byl kompletně zničena a poškozeno bylo také zařízení startovací plošiny.

Raketa MOMO odstartovala z oblasti města Taiki na ostrově Hokkaidó. Na videu je vidět, že raketa vylétla pouze do výšky několika desítek metrů, než došlo k selhání motoru a raketa se zřítila k zemi, kde došlo k mohutnému výbuchu. V blízkosti startovací plošiny - vypukl požár. Nikdo však při něm nebyl zraněn a plameny se podařilo poměrně rychle uhasit.

Výrobce rakety, společnost Interstellar Technologies, nyní analyzuje data, aby odhalila možné příčiny neúspěšného startu své rakety. Experti se přiklání k selhání hlavního motoru. Podobným neúspěchem skončil i let první rakety MOMO loni v červenci.

Tehdy byl problém s vysíláním telemetrických dat do řídícího centra. V důsledku toho padlo rozhodnutí o vyřazení motorů rakety, která pak spadla do vod Tichého oceánu.

Raketa MOMO má deset metrů a váží kolem tuny. Měla by být schopna vyletět do výšky kolem 100 kilometrů. Cílem společnosti Interstellar Technologies, kterou založil japonský podnikatel Takafumi Horie, je vynášet mikrovarianty na suborbitální a orbitální dráhy. Dále čtěte: (Zbytky americké legendární rakety Saturn V ležely desítky let na dně oceánu. Nyní jsou k vidění na výstavě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Sníh na teplé planetě. Na Plutu jsou zasněžené hory a vědci konečně ví proč

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu