Sestřelený sovětský pilot byl 31 let nezvěstný. Američané ho našli živého v Afghánistánu

 Vojenství 
18. června 2018 12:11 / Lukáš Bauer
  2
📷
3 fotografie v galerii
Ruský pilot byl sestřelen nad Afghánistánem v roce 1987 Internet
Sovětský pilot, který byl více než jednatřicet let pohřešovaný, byl podle zpráv ruských médií nalezen živý v Afghánistánu. Přestože identifikace osoby zatím nebyla Ruskem oficiálně potvrzena, s největší pravděpodobností se jedná o poručíka Sergeje Panteljuka, který byl sestřelen během sovětské intervence v Afghánistánu.

Počátkem června kontaktovali američtí úředníci ruské velvyslanectví v Afghánistánu se senzační zprávou. Ruské straně totiž oznámili, že jsou přesvědčeni o tom, že našli léta nezvěstného ruského pilota Sergeje Panteljuka. Tento pilot byl v roce 1987 sestřelen nad Afghánistánem během sovětské intervence.

Tento vojenský konflikt začal v roce 1980, když vyslal Sovětský svaz armádu na afghánské území v zájmu boje proti islamistickým rebelům, kteří hrozili svržením pro-sovětské afghánské vlády. Během bojů bylo pohřešováno celkem 417 mužů. Z tohoto počtu bylo nalezeno pouze 130 mužů, kteří se vrátili do Ruska. Mnoho z těchto mužů zemřelo v zajetí, někteří konvertovali k islámu a v Afghánistánu žijí dodnes.

Od skončení bojů v roce 1990 byla dosud nalezena jen hrstka těchto pohřešovaných ruských vojáků. Nejznámější z nich byl Alexander Rutskoj, náměstek velitele ruských jednotek, který byl sestřelen v Afghánistánu v roce 1988 poblíž pákistánské hranice.

Poručík Sergej Pantelyuk, který byl nedávno nalezen, se narodil v roce 1962 a od roku 1987 žije v Afghánistánu. Jeho blízcí o něm říkají, že byl vždycky fascinován letadly a od raného věku věděl, že se jednoho dne stane pilotem. V roce 1987, když byl poslán do Kábulu, měl doma ženu a několikaměsíční dceru, které je dnes 31 let.

Nalezený pilot se chce vrátit a Rusové už s tamními úřady jednají, aby potvrdili jeho totožnost a zorganizovali návrat. Kalinin řekl, že je nejenom udivující, že Panteljuk přežil pád letadla, ale i to, že se o něm takovou dobu nikdo nedoslechl. Dále čtěte: (Železobetonové doupě nahánělo spojencům hrůzu i po smrti Hitlera).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu