Experti tvrdí, že plánovaná cesta SpaceX s prvními turisty kolem Měsíce se letos konat nebude

Kosmická loď Dragon by měla dopravit soukromé osoby do vesmíru
 Letectví 
06. června 2018 09:43 / Internet
  1   0
Elon Musk sliboval, že letos vyšle první raketu s lidmi na cestu kolem Měsíce a zahájí tak vesmírnou turistiku. Světoví experti ale tvrdí, že plán na tento rok není reálný. Velice ambiciózní projekt tak bude s největší pravděpodobností odložen na polovinu příštího roku.

V amerických médiích se objevily zprávy o tom, že plán společnosti SpaceX na vynesení turistů do vesmíru a následnou cestu kolem Měsíce bude odložen na příští rok. Tento ambiciózní projekt počítá s tím, že lidé poletí v kapsli Dragon.

„Nový časový harmonogram letu, který byl odložen nejméně do poloviny roku 2019 a pravděpodobně na ještě pozdější dobu, zatím nebyl zveřejněn. SpaceX nyní čelí pochybnostem o poptávce na trhu s raketou Falcon Heavy,“ uvedl deník Wall Street Journal.

„Příčina tohoto zpoždění je dosud nejasná, ale naznačuje to, že technické a výrobní problémy narušují plány zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska na zkoumání Sluneční soustavy,“ uvádí se ve zprávě.

Kosmickou loď Dragon s turisty na palubě by totiž měla na oběžnou dráhu vynést právě nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy, která poprvé odstartovala na začátku tohoto roku. Podle společnosti SpaceX je zájem o novou službu, o které Elon Musk poprvé informoval v minulém roce, dostatečný pro to, aby let co nejdříve realizovala.

Mezi prvními vážnými zájemci jsou dvě soukromé osoby, které nechtějí být jmenovány. Podle Muska už také oba budoucí vesmírní turisté zaplatili za cestu značnou částku. Tento výlet bude v případě jeho uskutečnění představovat hned několik prvenství. Bude se totiž jednat o nejvzdálenější let soukromé společnosti a současně by šlo o návrat pilotované mise na Měsíc.

Největším konkurentem nosné rakety Falcon Heavy bude raketa SLS, kterou staví americká NASA. Tato raketa bude mnohem větší a také silnější (čtěte: Největší rival SpaceX staví svou vlastní znovu použitelnou raketu. Startovat bude příští rok).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Satelitní data odhalují zajímavou skutečnost. Opatření proti pandemii přinesla celé Evropě něco velmi...

Dům a zahrada

Bulteriér má neprávem nálepku agresivního psa. Přitom miluje dospělé i malé děti

Cestování

Nevšední víkend můžete prožít i za špatného počasí. Vstupte do světa fantazie i poznání

Zavřít reklamu