Velkolepé plány: Na Zemi budeme pouze žít a na Měsíci pracovat

Kosmickou loď Blue Moon, určenou k přistání na povrchu Měsíce, chce Blue Origin postavit ve spolupráci s NASA
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
01. června 2018 08:45 / Internet
  0   0
Šéf Amazonu a Blue Origin Jeff Bezos je přesvědčen, že vyslat lidi na Měsíc je pouze otázkou času. V rozhovoru pro magazín GeekWire Bezos na konferenci International Space Development Conference načrtl svůj plán postavit na Měsíci stálou lunární základnu.

Má přitom pragmatický pohled na to, proč bychom něco takového mohli v budoucnosti potřebovat. „Země není příliš dobré místo pro těžký průmysl. Nyní v tomto směru vyhovuje, ale v nepříliš vzdálené budoucnosti, mluvím o desetiletích, možná 100 letech, začne být jednodušší mnoho věcí, které v současné době děláme na Zemi, dělat ve vesmíru,“ uvedl Bezos.

Přesun těžkého průmyslu do vesmíru je prý jediný způsob, jak ustát stále se zvyšující poptávku po energii, související s rostoucí populací na Zemi. Naše planeta by se tak stala primárně místem k životu, něčím jako „obytnou zónou“, zatímco těžký průmysl by se ze Země přesunul do vesmíru. O plánech konkurenční společnosti SpaceX jsme psali v jiném článku.

V krátkodobém výhledu je cílem Blue Origin snížení nákladů na lety do vesmíru. Z dlouhodobého hlediska je Bezosovou vizí připravit cestu pro miliony lidí pracujících ve vesmíru. Tito lidé budou žít a pracovat uvnitř obrovských základen, což je koncept, se kterým před několika desetiletími přišel fyzik Gerard K. O'Neill, jehož myšlenky o osídlení vesmíru pohánějí Bezosovo nadšení. Právě na základě této myšlenky vznikla Bezosova vize osídlení Měsíce.

V Bezosově vizi budoucnosti budou lidé žít a pracovat ve vesmírných základnách napájených sluneční energií. Tyto základny přitom mají být nejen na Měsíci, ale také jinde ve sluneční soustavě. Přirozená družice Země je logicky na prvním místě, protože je blízko, má dostatek slunečního světla a ložiska ledu ve stínu kráterů poblíž měsíčních pólů, který by šlo proměnit na pitnou vodu. Lunární města pro nové obyvatele by měli postavit roboti.

Kosmickou loď Blue Moon, určenou k přistání na povrchu Měsíce, chce Blue Origin postavit ve spolupráci s NASA.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Lidé si podle vědců mohou šestý smysl vypěstovat

Dům a zahrada

Vychytávky do domácnosti. Jak vyleštit nerezový dřez nebo nablýskat záchod

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu