Inženýři vyvinuli materiál, který může odstranit zásadní nedostatek robotů

Humanoidní roboti mohou díky novému materiálu cítit dotek
 Technologie 
29. května 2018 08:03 / Internet
  5   1
Roboti pohánění umělou inteligencí dnes dokáží opravdu neuveřitelné věci, přesto mají ale jedno zásadní omezení, které představuje neschopnost vnímat dotek. Inženýři ve Švýcarsku nedávno představili technologii, která by mohla nahradit v robotickém těle nervovou soustavu.

Inženýři představili na technologické výstavě Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Švýcarsku unikátní materiál s velice tenkými elektrodami a elektronickými obvody, který by mohl u robotů sloužit jako náhražka nervových vláken.

Plastová vlákna mohou díky zabudovaným vodičům vysílat elektronické signály jako odezvu na dotek, podobně jako lidské nervové vlákno. Tým inženýrů s profesorem Fabienem Sorinem je přesvědčen, že jejich zařízení je ideálním nástrojem, jak implementovat robotům nervová zakončení.

Tento elektronický nerv je v podstatě tenký optický kabel plný elektrod. Vše je navíc zabaleno do materiálu, který je podobný plastu, ale dokáže udržet požadovanou elasticitu. Konečný výrobek tak vypadá téměř jako tenká kuchyňská gumička.

Vzhledem k extrémní pružnosti materiálu je ideální zejména do pohyblivých robotických paží nebo kloubů. Inženýři mohou materiál uspořádat také do několika vrstev, takže dokáže rozpoznat nejen dotek, ale i sílu tlaku, který na dané místo působí.

Zda se tato technologie v praxi osvědčí zatím není jisté, ale inženýři jsou o svém vynálezu přesvědčeni, protože už zaregistrovali několik patentů. Pokud by se je podařilo implementovat do pokročilých robotických systémů, mohlo by to znamenat v této oblasti značný pokrok (čtěte: Neuvěřitelný pokrok v oblasti robotiky. Legendární humanoid Atlas umí běhat i skákat a stále se zlepšuje).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu