Konec oken v letadle? Velké aerolinie otestují novou technologii

Aerolinky Emirates začnou testovat výhled z letadla pomocí displejů
 Letectví 
13. června 2018 01:36 / Shutterstock
  5   2
Letadla bez oken mohou být již brzy realitou. Aerolinie Emirates totiž začnou s testováním nové technologie, která cestujícím umožní výhled pomocí displejů namísto oken. Okna jsou totiž stále nejslabší částí letounu, která výrazně snižuje pevnost trupu.

Aerolinky Emirates oznámily svůj záměr otestovat displeje s digitálním výhledem, které by měly plně nahradit oblíbená okénka. Pokud se technologie osvědčí, může na pasažéry, kteří se rádi kochají výhledem, čekat výrazná změna. Letouny vybavené takzvanými virtuálními okny totiž ta reálná mít vůbec nebudou. Společnost Emirates chce tuto technologii otestovat jako první.

Speciálně upravená letadla Boeing 777 bude bez skutečného výhledu ven společnost Emirates nabízet v první třídě. Klasický výhled okénkem bude nahrazen digitálním displejem, který bude promítat obraz ze speciálních kamer z optických vláken.

„Každé místo, respektive kabinka, bude mít vlastní virtuální okno. A to na každé straně – tedy včetně místa u uličky. Jedním uvidíte doprava, druhým doleva. Ale půjde to i změnit. Zákazník si takhle bude moci vybrat, jestli se bude dívat nalevo, nebo napravo,“ řekl ředitel aerolinek Tim Clark agentuře AP.

Podle společnosti bude technologie pro zákazníky milým překvapením, protože realita obrazu bude úchvatná. Emirates si od inovace slibují hlavně vyšší bezpečnost letecké dopravy. Odstraněním oken, které jsou jedním z nejslabší částí letounu, se výrazně zpevní trup letounu a riziko rozlomení v kritických situacích bude mnohem nižší. V neposlední řadě pak klesnou náklady na provoz, protože letadlo bude mnohem lehčí a konstrukčně jednodušší.

Někteří zastánci tradičních oken však upozorňují, že výhled ven z letadla je důležitý například pro palubní personál, zejména pak v případech nouzového přistání nebo evakuace stroje. Letušky totiž předtím, než otevřou bezpečnostní dveře, musí zkontrolovat případná ohniska požáru. Experti také varují, že část cestujících bude vystavena většímu stresu, zejména ti, kteří trpí klaustrofobií.

Aerolinky se v poslední době snaží o nejrůznější inovace, aby cestujícím lety co nejvíce zpříjemnily. Jednou z očekávaných novinek bude také návrat lůžkových letů (čtěte: Letecká doprava se v budoucnu dočká výrazné proměny).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu