Další skandál kolem Facebooku. Data svých uživatelů poskytoval výrobcům z Číny

 PC a Mobily 
08. června 2018 09:34 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Facebook čelí celé řadě skandálů ohledně zneužívání dat o uživatelích Shutterstock
Internetový gigant Facebook tento týden přiznal, že data o svých uživatelích poskytoval několika čínským společnostem. Dohodu o poskytování dat Facebook uzavřel s výrobci smartphonů, mezi nimiž je napřílad Lenovo, Huawei a několik dalších. Čínskou společnost Huawei přitom americké úřady označily za bezpečnostní hrozbu.

Americká média již před několika dny uvedla, že Facebook uzavřel dohody o poskytování dat s nejméně šedesáti výrobci elektroniky ještě předtím, než byly jeho aplikace na chytrých telefonech široce dostupné. Během tohoto týdne viceprezident společnosti Facebook pro mobilní partnerství Francisco Varela tyto informace potvrdil.

Podle Varelova vyjádření uzavřel Facebook dohody například se společnostmi Huawei, Lenovo, Oppo a TCL. Varela také uvedl, že čínští výrobci telefonů díky této dohodě získali přístup k datům uživatelů Facebooku „kontrolovaným“ způsobem. Zároveň také sdělil, že Facebook tento týden ukončí dohodu se společností Huawei, kterou americké úřady již dříve označily za bezpečnostní riziko pro Spojené státy. Na ukončení spolupráce s ostatními výrobci Facebook údajně pracuje.

Facebook zprávy z medií na svém blogu potvrdil již dříve, ale na svou obranu uvedl, že přístup k těmto datům probíhal za mimořádných bezpečnostních opatření. Mezi výrobce, kteří mají s Facebookem dohodu patří také Apple nebo Samsung a podle společnosti data sloužila pro vývoj aplikací. Podle deníku The New York Times ale měli tito výrobci přístup k některým osobním údajům uživatelů a dokonce i k údajům jejich přátel, bez jakéhokoliv souhlasu.

Společnost Facebook se stala terčem kritiky letos na jaře poté, co vyšlo najevo, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Facebook je skloňován také v Evropě, kde se ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie domluvili, že budou velmi intenzivně vyvíjet tlak na internetové společnosti, aby dodržovaly nařízení GDPR. V minulosti byl Facebook také pod tlakem v Belgii, kde mu soud nakázal, aby s okamžitou platností přestal sbírat informace o občanech Belgie (čtěte: Soud v Belgii nařídil Facebooku, aby přestal ilegálně sbírat některé údaje svých uživatelů).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít