Společnost zakladatele Microsoftu Billa Gatese představila velice užitečné zařízení

 Technologie 
09. června 2018 13:49 / Lukáš Bauer
  10
📷
1 fotografie v galerii
Obří stěna dokáže zachytit velké množství CO2 Internet
Společnost se sídlem v Kanadě, kterou financuje miliardář Bill Gates informovala o zcela zásadním pokroku ve vývoji technologie, která dokáže z ovzduší odsávat škodlivé emise CO2 a navíc je použít pro výrobu biopaliv. Dosud největší překážkou byla cena zařízení, kterou se podařilo dramaticky snížit.

Kanadská společnost Carbon Engineering, kterou financuje zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, představila technologii, pomocí které může výrazně zlepšit životní prostředí tím, že odsává CO2. Společnost tak překonala poslední překážku, která bránila masovému komerčnímu využití.

Touto překážkou byla vysoká výrobní cena zařízení, kterou se podařilo dostat pod hranici, která je podle představitelů společnosti únosná pro vstup na trh. Podobné technologoie již existují, ale s cenou více než 600 dolarů za tunu odsátého CO2 jsou velice drahé. Novinka od Carbon Engineering dokáže ze vzduchu odsát tunu CO2 za 100 dolarů.

Pokud se díky snížení ceny podaří technologii masově rozšířit, může to znamenat zcela zásadní průlom v řešení otázek znečistění ovzduší, stejně jako globálních klimatických změn. Dosud totiž vědcům nezbývá, než nabádat miliardy lidí k tomu, aby se chovali šetrněji, což je v některých zemích doslova nemožným úkolem.

Koncepce odsávání CO2 z atmosféry se poprvé objevila v polovině devadesátých let minulého století. Autorem této spásné myšlenky je německý vědec Klaus Lackner. Od té doby vznikla celá řada experimentálních technologií od nejrůznějších společností. Všechna provozuschopná zařízení však provázely potíže s příliš vysokými náklady.

Přístroj od Carbon Engineering dokáže za pomoci rotorů nasávat vzduch do upravené chladicí věže, kde se smísí s kapalinou reagující s oxidem uhličitým. Během několika dalších kroků z něj technologie dokáže s pomocí dalších příměsí vyrobit biopalivo. Společnost sice nevymyslela nic revolučního, ale jako jediná dokázala technologii zdokonalit natolik, že se může stát reálně využitelnou (čtěte: Nová technologie by mohla výrazně snížit cenu elektrické energie).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Dům a zahrada

Nezbavujte se popela z kamen. Rostliny po něm porostou jako divé

Zavřít reklamu