Železobetonové doupě nahánělo spojencům hrůzu i po smrti Hitlera

 Vojenství 
12. června 2018 09:53 / Lukáš Bauer
  6
📷
2 fotografie v galerii
Protiletecká věž v zoo byla jedním ze tří podobných objektů v Berlíně Internet
Nacistické Německo během druhé světové války stavělo na obranu Vídně a Berlína obranná monstra v podobě těžce vyzbrojených protiletadlových věží. Třetí říše disponovala dvojicí věží ve Vídni, Hamburku a dalšími třemi v Berlíně. Ke konci války budily tyto stavby hrůzu v řadách spojeneckých pilotů dokonce i po srmti Adolfa Hitlera.

Na konci druhé světové války v roce 1945 sovětská Rudá armáda zahájila svůj postup směrem na Berlín. Po smrti Adolfa Hitlera panovala v řadách špatně zásobených zbytků nacistické armády nízká morálka a osud Třetí říše byl již zpečetěn. Přesto zde stále existovala místa, která v řadách spojenců budila opravdový strach. Jedním z nich byla protiletadlová věž v berlínské zoo.

Britské letectvo (RAF) od roku 1940 bombardovalo Berlín a Hitler začal hledat účinné obranné řešení. Výsledkem této snahy bylo několik po zuby ozbrojených pevností, které se nacházely v berlínské zoo a v parcích Humboldthain a Friedrichshain. Celkem se podobných staveb ve Třetí říši nacházelo osm — další dvě chránily Hamburk a tři Vídeň.

Věže byly vybudovány tak, aby se daly použít jak pro útočné, tak defenzivní vojenské akce v souladu s tím, jak se válečný konflikt bude vyvíjet. Protiletecká věž v berlínské zoo byla postavena v roce 1941 a také díky své unikátní poloze byla jedním z nejobávanějších protileteckých komplexů na světě.

Svou výškou se bunkr z železobetonu vyrovnal 13podlažní budově. Nedobytná stavba byla vybavena nejen mocnými protiletadlovými zbraněmi, ale v jejích útrobách se kromě muničního skladu nacházela také nemocnice s 85 lůžky. Na střeše byla umístěna dvojice spřažených těžkých protiletadlových děl ráže 12,8 cm („Zwölfacht-Zwilling“) a též množství lehkého flaku ráže 3,7 cm, od r. 1944 nahrazovaného ráží 2 cm. Železobetonová věž mohla pojmout až 350 vojáků a 15 000 lidí.

Když do města dorazila Rudá armáda, věže z této věže byly namířeny na zem a ničily sovětské tanky. Pro jednotky bylo velice obtížné se k tomuto nedobytnému objektu přiblížit a nacisté dlouhou dobou dokázali Rudou armádu držet v odstupu. I když byl prakticky celý Berlín dobyt, tyto věže zůstávaly stále pod kontrolou Němců, dokud vojákům nedošly zásoby a museli se vzdát.

Krátce po válce byla většina věží srovnána se zemí, ale ani to nebyl snadný úkol. Díky osm metrů silným zdem z železobetonu se věž v berlínské zoo podařilo zničit až na třetí pokus s obrovským množstvím dynamitu. Celkem se na odstřel této jediné věže muselo využít 35 tun trhavin. Některé z těchto monster stojí dodnes a slouží například jako muzeum nebo lezecká stěna (čtěte: Před sto lety byla dobojována první tanková bitva. Historické stroje byly těžké a neohrabané).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve