Vědci pracují na revoluční technologii. Kamera by mohla vypadat jako vlákno

Čeští vědci pracují na nové technologii přenosu obrazu
 Technologie 
17. června 2018 09:51 / Shutterstock
  0   0
Čeští vědci pracují na nové experimentální technologii přenosu obrazu pomocí speciálního vlákna. Tato technologie by v budoucnu mohla najít uplatnění zejména v medicíně během operací, nebo odběrů vzorku tkání uvnitř těla pacienta.

Na zlepšení takzvané holografické endoskopie pracuje tým českých vědců spolu se zahraničními partnery od roku 2010. Vědecké pokusy byly zaměřeny na nový způsob přenosu obrazové informace pomocí takzvaných multimodových optických vláken, která mají vyšší kapacitu a mohou díky tomu přenést celou řadu obrazových tvarů.

Vlákno má speciální index lomu a právě díky tomu se obraz roztříští vždy stejně. Tento princip holografické endoskopie se tak dá aplikovat, i když se vlákno ohýbá, a obraz se nepoškodí.

„Představte si tenisáky v trubce, které se pomíchají. Původní řád skladby se naruší a stejně jako u obrazu se ztratí. V kombinaci s holografickou metodou jsme schopni obraz zrekonstruovat,“ uvedl jeden z vedoucích týmu Tomáš Čižmár.

Vědci však upozornili, že výzkum nebyl zatím zcela úspěšný a bude potřeba další vylepšení celého systému, protože obraz v některých případech vykazoval známky poškození. Vědci to přisuzují odchylkám použitého vlákna od ideálního parabolického rozložení indexu lomu.

Nová experimentální technologie by se mohla stát důležitým nástrojem v medicíně. Podle jejích tvůrců by specialista mohl pomocí vláken pozorovat dokonce jednotlivé buňky v živém mozku. Uvedení do praxe ale bude otázkou desetiletí, především kvůli dalšímu testování či certifikacím. Základní a aplikovaný výzkum potrvá do roku 2022. Dále čtěte: (Experti z Ruska představili miniaturní jadernou baterii).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vypátrali dlouho ztracenou tektonickou desku. Ukrývá se pod Pacifikem

Dům a zahrada

Kdo se chce těšit z bohatých květů vašich muškátů i v dalších letech, musí je nyní správně zazimovat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu