Vědci pracují na revoluční technologii. Kamera by mohla vypadat jako vlákno
Na zlepšení takzvané holografické endoskopie pracuje tým českých vědců spolu se zahraničními partnery od roku 2010. Vědecké pokusy byly zaměřeny na nový způsob přenosu obrazové informace pomocí takzvaných multimodových optických vláken, která mají vyšší kapacitu a mohou díky tomu přenést celou řadu obrazových tvarů.
Vlákno má speciální index lomu a právě díky tomu se obraz roztříští vždy stejně. Tento princip holografické endoskopie se tak dá aplikovat, i když se vlákno ohýbá, a obraz se nepoškodí.
„Představte si tenisáky v trubce, které se pomíchají. Původní řád skladby se naruší a stejně jako u obrazu se ztratí. V kombinaci s holografickou metodou jsme schopni obraz zrekonstruovat,“ uvedl jeden z vedoucích týmu Tomáš Čižmár.
Vědci však upozornili, že výzkum nebyl zatím zcela úspěšný a bude potřeba další vylepšení celého systému, protože obraz v některých případech vykazoval známky poškození. Vědci to přisuzují odchylkám použitého vlákna od ideálního parabolického rozložení indexu lomu.
Nová experimentální technologie by se mohla stát důležitým nástrojem v medicíně. Podle jejích tvůrců by specialista mohl pomocí vláken pozorovat dokonce jednotlivé buňky v živém mozku. Uvedení do praxe ale bude otázkou desetiletí, především kvůli dalšímu testování či certifikacím. Základní a aplikovaný výzkum potrvá do roku 2022. Dále čtěte: (Experti z Ruska představili miniaturní jadernou baterii).