Astronauti nacvičují měsíční chůzi pod vodou

 Technologie 
04. října 2020 14:16 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Testování na misi Artemis je v plném proudu NASA
V Johnsonově vesmírném středisku agentury NASA v Houstonu už v současné době týmy astronautů testují nástroje a vyvíjejí tréninkové přístupy pro operace na povrchu Měsíce.

V rámci testovací série probíhající v laboratoři Neutral Buoyancy Lab (NBL) astronauti v demonstrační verzi průzkumného skafandru a inženýři v potápěčském vybavení simulují několik různých úkolů, které by posádka mohla provádět na povrchu Měsíce.

Simulace pomáhají vývoji potřebných technologií

"Toto rané testování pomůže určit nejlepší doplněk vybavení pro vývoj hardwaru a další vybavení pro mise Artemis,“ uvedl Daren Welsh z NASA. "Současně budeme schopni shromáždit cennou zpětnou vazbu o nástrojích a postupech pro výstup do vesmíru."

Astronauti procvičují různé úkoly, včetně odběru vzorků lunárního regolitu, výstup na povrch Měsíce a dokonce i zapíchnutí americké vlajky. Existuje mnoho zásad, které musí týmy dodržet, například to, jak by se posádka mohla bezpečně dostat nahoru a dolů po žebříku, jak bezpečně odebírat vzorky a jak provádět úspěšné měsíční procházky za jiných světelných podmínek.

Zatímco NASA má za posledních 20 let rozsáhlé zkušenosti s přípravou astronautů na vesmírné procházky v mikrogravitaci, jako jsou ty, při kterých se opravuje Mezinárodní vesmírná stanice, příprava na mise na Měsíc přichází s různými výzvami.

"Musíte se toho tolik naučit, když si nasadíte přetlakový skafandr a musíte pracovat v rámci omezení jeho mobility," řekl Welsh.

Venkovní tréninky perfektně simulují měsíční povrch

Kromě testování v NBL týmy také používají venkovní testovací prostor, který simuluje obecné rysy měsíčního terénu.

Toto testování je kritickým analogovým prostředím pro vývoj a provoz nástrojů vesmírných výprav. Interakce mezi členy posádky a pozemskými týmy v řízení misí a vědeckých řídicích středisek umožňuje technikům vyvinout vyspělé koncepty operací měsíčních misí.

"Máme zkušenosti s vesmírnou stanicí, ale musíme určit, jak budeme během těchto konkrétních misí cvičit posádku pro pozemní operace," řekl Welsh. "Je třeba udělat hodně práce, aby bylo zařízení připraveno k práci pro měsíční mise a aby se zjistilo, jak astronautům vše usnadnit."

Toto testování už nese svoje ovoce. Tým brzy pokročí k testování plánů úplných časových os lunárního vesmírného výstupu.

V rámci programu Artemis přistane NASA v roce 2024 na Měsíci s první ženou a dalším mužem pomocí inovativních technologií k prozkoumání více měsíčního povrchu než kdykoli předtím. Poté bude použito to, co se naučíme na Měsíci a v jeho okolí k dalšímu velkému skoku, kterým bude vyslání astronautů na Mars. Dále čtěte: Tuto elektronickou kůži inspirovala protetická paže Luka Skywalkera ze Star Wars.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...