Japonský zbrusu nový rychlovlak je odolný vůči zemětřesení

 Technologie 
10. srpna 2020 10:50 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Japonsko na železnici dokáže zajistit bezpečnost cestujících Savers Liner / CC BY-SA
I přes odloženou olympiádu Japonsko představilo svůj nový vysokorychlostní vlak, který je nejen rychlý, ale především velmi bezpečný. Podle Japonců odolá i zemětřesení.

Nový vlak může jet rychlostí 360 kilometrů v hodině a vůči zemětřesení je odolný především z toho důvodu, že má zabudovaný zdroj energie a různé režimy pro řešení nebezpečí na dráze. Díky lepším brzdám a řízení může vlak v případě nouze také zpomalit a zastavit mnohem rychleji než starší vlaky.

Vlak přináší revoluci v bezpečnosti i pohodlí

Vlak N700S Supreme bude jezdit na trase mezi Tokiem a Osakou. Přestože je jeho rychlost a bezpečnost hlavní zprávou dne, vlak je také mnohem pohodlnější než starší vlaky, a to především díky úložným prostorám a novému odpružení.

Co je ale opravdovou technologickou revolucí, je autonomní pohonný systém vlaku. Vlak je vybaven lithium-iontovým bateriovým samohybným systémem, prvním svého druhu na světě. Tento systém umožňuje vlaku jízdu na krátkou vzdálenost samostatně, například během výpadku proudu, a umožní mu pomalou jízdu na bezpečnější místo, pokud by vlak například uvíznul v nějaké rizikové oblasti. Například na mostě nebo v tunelu během zemětřesení.

Ve vlaku je záložní napájecí systém baterií elegantní kombinací tradiční technologie spalování, kde alternátor dobíjí baterii během provozu, a ukládáním energie.

Zemětřesení je v Japonsku velkým tématem

I elektrické vlaky jsou ohroženy zemětřesením, pokud jsou například v důsledku tohoto přírodního jevu poškozeny elektrárny nebo přenosové linky. Vědci tvrdí, že 10 procent zemětřesení na světě se odehrává právě v Japonsku, neboť japonské ostrovy leží v intenzivní sopečné a seismické oblasti Tichomoří.

Japonsko tvrdí, že v jeho historii vysokorychlostních železnic nedošlo za půl století provozu k žádnému zranění cestujících. Nyní  budou japonské železnice, na rozdíl od těch našich, ještě bezpečnější. Nové vlaky dokáží cestující přepravit nejen rychle a komfortně, ale ještě bezpečněji než dosud. Dále čtěte: Tisíce kilometrů dlouhý kabel, který povede pod Tichým oceánem, je perfektním nástrojem pro špiony.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte