Nejvýkonnější počítač světa zvládne za vteřinu to, co by člověku zabralo šest miliard let

Summit je nejrychlejší superpočítač světa
 PC a Mobily 
20. června 2018 09:17 / Internet
  1   1
Nový superpočítač, který zabírá serverovou místnost o velikosti dvou tenisových kurtů, má neuvěřitelný výkon. Tento nejvýkonnější počítač na světě zvládne až 200 kvadrilionů výpočtů za vteřinu. Pro srovnání člověku by stejný úkon trval až šest miliard let.

Nevýkonnější počítač na světě dostal název Summit. Má tak obrovský výpočetní výkon, že pokud by každá osoba na zemi udělala jeden výpočet, trvalo by celých 305 dnů, než by dokončila to, co tento počítač dokáže za jednu vteřinu. Jedinci by to trvalo neuvěřitelných 6,35 miliard let.

Pro srovnání nyní již sesazený král superpočítačů Sunway TaihuLight, který je umístěn uvnitř Čínského národního superpočítačového centra ve Wuxi, dokáže provádět 93 kvadrilionů výpočtů za sekundu.

Superpočítač je postaven na platformě IBM AC922, která se skládá ze 4 608 počítačových serverů - z nichž každý obsahuje centrální procesory. To, co se odehrává uvnitř tohoto stroje, je však velice odlišné od jeho předchůdců.

Počítačová architektura Summitu je zcela odlišná a je zaměřena zejména na umělou inteligenci. Počítačové čipy jsou také optimalizovány pro výpočty v rámci takzvaných neuronových sítí, které jsou základem umělých inteligencí.

Ačkoliv náklady v podobě 200 milionů dolarů nejsou zanedbatelné, Summit by mohl mít obrovský přínos pro vědu. Superpočítač je vybudován tak, aby integroval umělou inteligenci do svých výpočtů. Takový počítač může být použit například k dekódování těch nejsložitějších typů zabezpečení a k řešení extrémně náročných analytických operací, což by mohlo znamenat, že Summit je impozantní nepřítel v bitvě o odpovědi na některé nejkomplexnější tajemství světa.

Summit sice oficiálně titul „nejrychlejšího počítače světa“ zatím nezískal, protože žebříček Top500 pro hodnocení superpočítačů zatím nebyl aktualizován, ale podle expertů nic výkonnějšího v oblasti IT na této planetě neexistuje. Dále čtěte: (Američtí experti prokázali závažnou chybu v zabezpečení dopravního letounu Boeing).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu