Během výstavby podmořských kabelů byl objeven vrak slavného bombardéru

 Vojenství 
08. července 2018 09:53 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Slavný americký bombardér B-17 přezdívaný „létající pevnost“ Internet
Provozovatel belgické přenosové soustavy, společnost Elia oznámila, že během výstavby podmořského vedení byl objeven na dně moře vrak amerického bombardéru z druhé světové války. Letoun B-17 Flying Fortress (létající pevnost), objevilo průzkumné plavidlo za pomoci sonaru, který byl využit v rámci přípravných prací pro vybudování 140 km dlouhého elektrického vedení.

Průzkumné plavidlo, jehož posádku tvořil tým expertů, objevilo na dně Lamanšského průlivu vrak amerického bombardéru B-17, který byl sestřelen během druhé světové války. Nález oznámil minulý týden provozovatel sítě, společnost Elia.

Tým expertů využíval v rámci přípravných prací echolokátory, sonar pro boční snímání a magnetometr pro zjištění překážek nevybuchlé munice na 140 kilometrů dlouhém úseku, kterým povede podmořský kabel. Díky tomuto nálezu bude společnost muset v daném úseku plánovanou trasu kabelu odklonit o přibližně 14 metrů.

Nemo Link je kombinovaný projekt společnosti Elia a britského správce energetické sítě National Grid. Vysokonapěťový stejnosměrný proud je určen k přesunu obnovitelné energie mezi Velkou Británií a Belgií a očekává se, že bude spuštěn v prvním čtvrtletí roku 2019.

Čtyřmotorový bombardér B17 vyráběla za války společnost Boeing. Posádku letounu obvykle tvořilo 9 až 10 mužů a přibližně 3,5 tuny munice. Letoun byl identifikován pomocí sériových čísel na motoru a také částí křídel.

Poblíž místa nálezu byly objeveny také další válečné předměty, které přímo nesouvisí s vrakem letounu. Průzkumná loď našla například německý letecký kulomet, část křídla německého stíhacího letounu Messerschmitt a vrak britského stíhacího letounu Spitfire.

Záznamy z palubních přístrojů však vykazovaly ještě další místa, kde s velkou pravděpodobností na dně moře leží ještě nejméně čtyři další letadla. Na těchto místech bude však potřeba provést detailnější průzkum pro potvrzení nálezu.

Letoun B-17 poprvé vzlétl let v Seattlu 28. července 1935. Místního reportéra ohromila velká palebná síla letounu a nazval ho „létající pevností“. Společnosti Boeing se toto přirovnání natolik zalíbilo, že z něj později udělala oficiální název letounu.

B-17 byl prvním letadlem Boeingu s letovou palubou namísto otevřeného kokpitu. Byl vybaven bombami a pěti kulometnými věžemi. Do boje se B-17 dostal poprvé v roce 1941.

Těžký bombardér byl proslulý svou nezničitelností, protože dokázal letět i přes vážné poškození. V bojích bylo poměrně běžné, že bombardér dokázal přistát skrz na skrz prostřílený a pouze s dvojící funkčních motorů. Dále čtěte: (Dánští vědci objevili vrak nejmodernější německé ponorky z druhé světové války).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu