Válečné kuriozity. Válka trvající 40 minut i 335 let. Víte, o jaké konflikty se jedná?

 Vojenství 
05. července 2018 11:21 / Karel Kovka
  0
📷
1 fotografie v galerii
HHS Glasgow před potopením britským námořnictvem Zanzibarhistory
Historie lidstva zná bohužel až příliš mnoho válečných konfliktů, které přinesly miliony mrtvých. Najdeme ovšem i takové války, které jsou spíše úsměvné.

Za nejkratší válečný konflikt v historii je považována válka mezi Zanzibarem a Anglií v roce 1896. Válečný konflikt vypukl po smrti probritského panovníka sultána Hamada bin Thuwainiho. Vlády se totiž násilně ujal jeho synovec, Khalid bin Bargash, který nebyl britské koloniální administrativě příliš nakloněn. Britové žádali jeho abdikaci, což však Bargash odmítl. A chystal se svou vládu udržet pomocí armády, která čítala přibližně 2 800 mužů. Přístav pak hodlal před útokem britského námořnictva hájit ozbrojenou jachtou HHS Glasgow.

Britové však shromáždili před přístavem pět válečných lodí. A i když se Bargash pokusil na poslední chvíli vyjednávat, britské lodě zahájily v 9 hodin ráno 27. srpna palbu na sultánův palác. Poté, co se palác začal pod palbou rozpadat a ztráty rychle narůstat, utekl sultán na německý konzulát, kde mu byl poskytnut azyl. Ostřelování bylo zastaveno po 45 minutách, některé zdroje uvádějí dokonce pouhých 38 minut, v průběhu kterých byla potopena i jachta Glasgow. Konflikt se stal nejkratší válkou v dějinách. O první tankové bitvě se můžete dočíst v tomto našem článku.

Na druhém pólu pak stojí konflikt mezi Nizozemím a souostrovím Scilly. Nizozemci se totiž zapletli do anglické občanské války (1642 - 1651) mezi roajalisty a parlamentaristy a stáli na straně parlamentaristů. V důsledku toho je roajalisté považovali za nepřátele a jejich lodě působily Nizozemcům značné ztráty. Když byli roajalisté v roce 1648 vytlačeni na souostroví Scilly, vylodil se zde 30. března 1651 nizozemský admirál Maarten Tromp s požadavkem válečných reparací.

A jelikož se svými požadavky neuspěl, vyhlásil souostroví válku. Roajalisté se posléze parlamentaristům vzdali, ale na akt vyhlášení války se pozapomnělo. Až v roce 1985 si formálně vyhlášené války povšiml historik Roy Duncan a informoval nizozemský konzulát. Formální mír byl uzavřen 17. dubna 1986.  Válka tak trvala 335 let! Nejdelší válka historie však neměla jedinou oběť.

Ale byly i podivnější konflikty. V červnu 1846 byla uzavřena Oregonská dohoda, která vytyčila hranici mezi USA a Britskou Severní Amerikou. Sporným územím však zůstal ostrov San Juan mezi Spojenými státy a ostrovem Vancouver. A zde málem vznikl konflikt nazývaný prasečí válka. A důvod byl opravdu zajímavý.

V roce 1858 totiž zastřelil americký farmář na San Juanu velké černé prase, které vniklo na jeho pozemek a devastovalo mu zahradu. Vepřík však patřil jistému Irovi a ten žádal za mrtvé zvíře vysokou náhradu. Pánové se nedohodli a celá záležitost se vyhrotila tak, že byly uvedeny do pohotovosti americké a britské jednotky. Naštěstí však žádná ze stran nechtěla vystřelit jako první, a tak byl konflikt nakonec zažehnán. Jedinou obětí tohoto podivného konfliktu se tak stal nebohý čuník.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky