Humanoidní robot Sophia se měl zúčastnit tiskové konference. Klíčové součásti se však ztratily na letišti

Humanoidní robot Sophia je světovým unikátem
 Technologie 
03. července 2018 09:45 / Internet
  0   0
Unikátní humanoidní robot s ženskou tváří, který dostal jméno Sophia, dokáže skutečně nevídané věci. V minulém týdnu se měl robot zúčastnit večeře s premiérem Etiopie. Akce musela být nakonec zrušena, protože se během převozu robota ztratily klíčové součástky.

Plánované večeře s etiopským premiérem a následně i tiskové konference se robot Sophia nemohl zúčastnit, protože zavazadlo s některými důležitými komponentami bylo ztraceno. Stalo se tak pravděpodobně na letišti po příletu do Etiopie.

Unikátní robot Sophia pochází z dílen hongkongské společnosti Hanson Robotics a byl stvořen a naprogramován tak, že kromě velmi plynulé angličtiny dokáže hovořit také amharštinou, kterou se převážně v Etiopii mluví.

Po pátečním setkání s předsedou etiopské vlády Abiyom Ahmedem se měl robot zúčastnit tiskové konference. Akce byla ale na poslední chvíli odvolána, protože konstruktéři robota zjistili, že chybí zavazadlo, ve kterém převáželi důležité součásti unikátního humanoida.

Zástupce firmy Icog Labs, která je autorem programu s amharštinou, ale uvedl, že je možné získat náhradní díly a Sophii opravit.

Sophia má občanství Saúdské Arábie, je často označována za dosud nejpokročilejšího humanoidního robota. Robot je pokryt speciální kůží, která obsahuje organický materiál, má téměř dokonalou mimiku obličeje a v reakci na rozhovor dokáže měnit výraz v tváři stejně jako to dělají lidé.

V očích robota jsou umístěny kamery, které dokáží držet oční kontakt, který je nezbytný pro komunikaci s lidmi. Robot je navíc programován tak, aby jeho umělá inteligence dokázala vést i nepřipravenou konverzaci.

Dalším velice pokročilým humanoidem zaměřeným především na dokonalý pohyb je robot s názvem Atlas, který dělá každým rokem stále větší pokroky (čtěte: Neuvěřitelný pokrok v oblasti robotiky. Legendární humanoid Atlas umí běhat i skákat a stále se zlepšuje).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Vana v novém kabátě dodá koupelně nový šmrnc. Existuje mnoho možností, jak ji udělat pěknější

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu