Americká střela letící rychlostí Mach 5 zasáhne cíl ve vzdálenosti 1 600 kilometrů za 20 minut
Raketa OpFires nedávno prošla předběžnou revizí designu, která podle prohlášení DARPA vyústila v "komplexní plán designu a testování". To znamená, že nyní bude zahájena výroba prvních raket určených k testování, které je naplánováno na příští rok.
Rakety budou pomalejší než ty ruské
Hypersonické klouzavé rakety OpFires budou "sedět" na vrcholu velké střely připevněné na armádním vozidle. Po vypuštění raketa zrychlí na nadzvukovou rychlost, vylétne do velmi vysokých nadmořských výšek, ale zůstane v zemské atmosféře. Místo toho, aby raketa OpFires vstoupila na oběžnou dráhu Země podobně jako balistická raketová hlavice, bude klouzat níže a postupně sestupovat na cíl nadzvukovou rychlostí.
Není zatím jasné, jak rychle raketa OpFires nakonec poletí, ale při Mach 5 se rychlosti obvykle pohybují okolo necelých 6 200 kilometrů za hodinu, což je dostatečně rychle, aby uletěla celých 1 600 kilometrů za méně než 20 minut. Ruská konkurenční raketa Avangard boost je ale podle dostupných informací schopná letět Mach 20 pomocí posilovače ICBM.
Rakety budou pohyblivé
Společnost Lockheed Martin plánuje namontovat OpFires na transportní vozidlo C-130 Hercules. To by mohlo mít za následek schopnost OpFires provádět nálety z okraje bojiště. Dnes něco podobného praktikují raketové posádky HIMARS, ale OpFires by umožnil armádě vystřelit mnohem dále do nitra nepřítele.
OpFires je technicky zbraň středního doletu a donedávna by byla zakázána na základě Smlouvy o jaderných silách středního doletu (INF) z roku 1987, která tento typ zbraně neumožňuje používat.
USA ale od smlouvy odstoupily v roce 2019 poté, co zjistily, že Rusko porušilo podmínky nasazením řízené střely 9M729 Iskander K. Obě země tak mají nyní možnost stavět dříve zakázané typy raket. Dále čtěte: Americké námořnictvo má nové multifunkční torpédo.