Elon Musk vyrobil pro záchrannou operaci v thajských jeskyních speciální mini ponorku

 Technologie 
10. července 2018 09:35 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Speciální ponorka je navržena tak, aby prošla i nejužším místem na trase Internet
Tým expertů z firem Elona Muska postavil miniaturní ponorku pro podporu náročné záchranné operace v thajských jeskyních, kde zůstalo uvězněno 12 malých fotbalistů a jejich trenér. Podvodní zařízení je navrženo tak, aby dokázalo transportovat osoby do bezpečí.

Elon Musk v reakci na údálost v Thajsku, kde v zatopeném jeskynním systému uvízlo 12 malých fotbalistů s jejich pětadvacetiletým trenérem, dodal záchrannému týmu speciální miniponorku, uvnitř které by zbývající chlapci mohli jeskyně opustit.

Musk narychlo sestavil tým inženýrů ze svých dvou společností SpaceX a The Boring Company, který nyní pomáhá thajské vládě. Sam Teller, mluvčí společnosti Boring Company, uvedl, že čtveřice inženýrů společnosti je odhodlána thajské vládě poskytnout jakoukoliv podporu v rámci záchranné akce.

Vše začalo dotazem jednoho uživatele na Twitteru, který se ptal, zda Elon Musk plánuje nějakou pomoc pro thajské fotbalisty. Musk mu na to odpověděl, že by byl velice šťastný, pokud by se mu podařilo vymyslet adekvátní formu pomoci.

Později Musk na Twitteru uvedl, že by do jeskyně mohl být natažen nafukovací tunel, kterým by chlapci mohli jeskyni opustit bez nutnosti potápění. O několik dní informoval o tom, že vážně uvažuje o poskytnutí speciální miniponorky, která by dokázala chlapce z jeskyně transportovat.

Ponorka, kterou Musk do Thajska skutečně vyslal, je konstruována z dílů rakety Falcon 9. Konkrétně se jedná o trup podmořského plavidla, který je vyroben z potrubí, kterým v raketě proudí tekutý kyslík. Ponorka je podle dostupných informací schopna proplout i těmi nejužšími úseky záchranné trasy.

Do této chvíle potápěči dostali z jeskyně osm z dvanácti chlapců. Na záchranu tak čekají čtyři fotbalisté spolu s jejich trenérem, jejichž zdravotní stav lékaři vyhodnotili jako nejlepší ze skupiny. Celý svět doufá v dobrý konec i přes blížící se silné deště, které mohou operaci velice zkomplikovat. Zda se nakonec do akce dostane i Muskova ponorka, je zatím nejisté. Dále čtěte: (Elon Musk zveřejnil své plány na příštích sedm let. Máme se na co těšit).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu