Podivný had z podzemí. Je dlouhý čtrnáct metrů
Uhlí jako užitečnou surovinu objevili pravděpodobně Číňané přibližně před třemi tisíci lety a již tenkrát uhlí dobývali hloubením tunelů do uhelných slojí. Od doby průmyslové revoluce je pak uhlí především důležitou energetickou surovinou. Velká část světové výroby elektřiny, okolo 40 % využívá spalování uhlí, které probíhá v klasických tepelných elektrárnách. Je také velmi cennou primární surovinou pro mnoho odvětví chemického průmyslu.
Obtížnost jeho těžby v hlubinných dolech se v posledních letech, díky moderní technice, výrazně snížila. Již od poloviny třicátých let minulého století se pro těžbu začaly používat takzvané uhelné kombajny, které nahradily práci horníků s pneumatickými kladivy. A jedním z nejmodernějších zástupců důlní techniky je stroj GE Fairchild F330. Divize GE Mining společnosti GE totiž vymyslela technicky unikání stroj umožňující dostat uhlí z těžce přístupných a nízkých slojí. O vynálezu, který nám výrazně zpříjemnil život, se dočtete v tomto článku.
Důlní stroj Fairchild F330 společnosti GE svým tvarem připomíná obrovského hada o hmotnosti 6 tun a délce 14 metrů. Zároveň se však dokáže vměstnat do uhelné sloje o výšce necelých 80 centimetrů. „Některé uhelné sloje jsou tak nízké, že by se k nim bez tohoto stroje nedalo vůbec dostat,“ vysvětluje Craig Setter, generální manažer divize GE Mining, která stroj navrhla. „Dokáže vytěžit uhelnou sloj, která je doslova vměstnaná mezi vrstvami měkké sedimentované horniny, a získat tak uhlí, které nebylo před jeho nasazením těžitelné“.
Stroj těží uhlí dvěma unikátními šroubovitými hlavicemi, z nichž každou pohání elektrický motor o výkonu 115 kW. Kusy horniny se pak transportují na dopravní pás na zploštělém konci stroje. Za pouhých 12 minut tak stroj vytěží prostor o velikosti přibližně sedm krychlových metrů.
Hlavice stroje jsou vybaveny čidly a senzory a řízeny počítačem. Díky tomu stroj těží pouze uhlí bez výraznějšího obsahu jiných, nežádoucích hornin. Součástí stroje jsou i vodní trysky, které kropí sloj vodou a ředí tak nebezpečný metan. Současně se tím minimalizuje i výskyt uhelného prachu. Po vytěžení sloje pak F300 porub opustí a vytěžené prostory postupně zavalí nadloží.