Senzační objev! Wi-Fi signál dokáže odhalit ukryté předměty nebo zbraně

 Technologie 
30. srpna 2018 08:33 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Známá technologie Wi-Fi může být využita jako detektor zbraní Shutterstock
Tým amerických inženýrů objevil překvapivě snadný způsob, jak detekovat ukryté výbušniny, zbraně nebo jiné předměty. K tomuto účelu využil technologii Wi-Fi, kterou je dnes vybaveno snad každé mobilní zařízení a využívají ji miliony uživatelů po celém světě.

Výzkumní pracovníci z Rutgers University přišli na způsob, jak využít běžnou Wi-Fi síť pro přenos dat jako levný detektor zbraní, výbušnin a chemických látek. Vědci za svou studii získali nejvyšší ocenění na letošní konferenci o bezpečnosti sítí IEEE.

Výzkumníci během vývoje technologie počítali s tím, že ty nejnebezpečnější předměty, které si mohou lidé vzít například do letadla, běžně obsahují kovy nebo kapaliny. Tyto materiály ruší signály Wi-Fi způsobem, který vědci dokáží zpětně detekovat pomocí speciálního zařízení.

Pro svou studii výzkumníci vybudovali systém detekce z Wi-Fi, který podrobili řadě testů. Systém testovali na 15 typech předmětů a šesti typech tekutin a zjistili, že byl v 99 procentech případů v rozlišení předmětů úspěšný.

Většina letišť v současné době využívá ke kontrole zavazadel technologii rentgenového nebo CT snímání. Tyto nástroje jsou však velmi drahé a jsou limitovány použitím pouze během odbavení. Podobný systém by mohl podle vědců monitorovat celou letištní halu.

Nyní se bude tým snažit technologii zdokonalit zejména v oblasti přesnosti. Systém má totiž zatím potíže s přesným určením tvaru nalezeného předmětu. V budoucnu by měl systém pomocí Wi-Fi také měřit objem kapalin v nádobě. Dále čtěte: (Chcete zavzpomínat na staré časy u hry Solitaire? Nainstalujte si aplikaci Windows 95).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít