NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra

 Technologie 
29. října 2018 10:15 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rentgenovou observatoř Chandra postihla vážná porucha Internet
Říjen byl pro inženýry NASA velmi náročný měsíc, ale zdá se, že vše bude mít dobrý konec. Nejprve se porouchal a přepnul do nouzového režimu legendární Hubbleův teleskop, o několik dní později ho následovala i rentgenová observatoř Chandra. Obě zařízení jsou po mnohadenním úsilí opět v provozu.

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA), která má ve vesmíru mnoho různých zařízení, během října musela řešit poruchy hned dvou z nich. Jako první se porouchal gyroskop Hubbleova dalekohledu a o několik dní postihl stejný problém i rentgenovou observatoř Chandra.

Obě zařízení se po poruše klíčové součásti přepnuly do nouzového režimu. Hubbleův teleskop v současné době pracuje se třemi gyroskopy. U rentgenové observatoře se inženýrům podařilo funkci gyroskopu plně obnovit a nyní vesmírné zařízení pracuje se všemi základními funkcemi.

Chandra je jedním ze čtyř zařízení vesmírného programu NASA Great Observatories spolu s Hubbleem, Spitzerovým kosmickým dalekohledem a observatoří Compton Gamma Ray.

Kromě observatoře Compton Gamma Ray, kterou NASA ztratila v roce 2000 právě kvůli špatnému gyroskopu, jsou zbylá tři zařízení stále v provozu.

Gyroskopy jsou klíčovou součástí těchto kosmických pozorovacích zařízení. Tyto součástky jsou ale poněkud problematické, protože se neustále točí a po určitém čase se opotřebují. Každé toto pozorovací zařízení je proto vybaveno sadou záložních gyroskopů pro případ, že se některý porouchá.

Rentgenová observatoř Chandra hlásila 10. října chybu a nečekaně se vypnula. NASA ji ale poměrně rychle našla. Byly to nespárované hodnoty palubního počítače způsobené několikavteřinovým výpadkem, čímž se aktivoval bezpečnostní režim. Tímto mechanismem je zařízení chráněno proti vážnějšímu poškození.

NASA před opětovným uvedením Chandry do provozu provedla několik testů, aby vyzkoušela, zda je zařízení plně provozuschopné. Chandra by měla zůstat funkční i v následujících letech, jelikož se NASA na základě získaných dat domnívá, že ostatní gyroskopy jsou v dobrém stavu a mají dostatečnou životnost. Dále čtěte: (Budoucnost letecké dopravy: Americký výrobce představil nový motor pro nadzvuková letadla).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu