Umělá inteligence. Spása nebo hrozba?
Konglomerát s hlavním sídlem na Tchaj-wanu, který má své továrny i v Pardubicích a Kutné Hoře, je celosvětově největším výrobcem elektroniky a počítačových součástek. Ty dodává mimo jiné pro Apple, Intel, Hewlett-Packard, Microsoft a další. Nyní se Foxconn chce stát na poli umělé inteligence jedním z hlavních hráčů.
Zakladatel firmy Terry Gou oznámil, že v následujících pěti letech chce Foxconn investovat 342 milionů dolarů. V divizi 4Tech pracuje nyní 72 lidí, ale podle plánů vedení se má počet zaměstnanců letos zdvojnásobit. „Stejné tempo budeme chtít udržet i v následujících letech. Vznikne navíc několik příležitostí pro studenty univerzit, se kterými při našich projektech úzce spolupracujeme," uvedl generální ředitel společnosti.
Umělou inteligenci Foxconn do výrobních provozů už zavádí. Takzvané chytré továrny ji částečně využívají už nyní. Podle mluvčího společnosti například v provozu závodu v Pardubicích měří, předpovídají a optimalizují spotřebu energie až na úroveň jednotlivých strojů, díky čemuž dosahují deset až 15 procent úspor. A také vyvíjejí systém vizuální kontroly produktů kvůli defektům nebo chybějícím součástkám, který nepotřebuje přítomnost člověka. O schopnostech neuronových inteligentních počítačů se můžete dočíst v tomto článku.
Zdá se tedy, že budoucnost přinese značný úbytek pracovních míst zejména pro nekvalifikované dělníky, a tím i podstatné zvýšení nezaměstnanosti. Ale jsou zde i jiné možné negativní dopady.
Mezinárodní experti bijí na poplach před možností zneužití umělé inteligence ze strany "kriminálníků, teroristů či zločineckých států". Ve zveřejněné stostránkové zprávě napsalo 26 odborníků na umělou inteligenci, kyberzločin a robotiku, včetně odborníků z významných univerzit, jako je Cambridge, Oxford, Yale nebo Stanford, že v příštích deseti letech by mohla zvyšující se efektivnost umělé inteligence posílit počítačovou kriminalitu a teroristé by mohli více využívat drony či roboty.
Podle jednoho z autorů zprávy a ředitele střediska z Cambridgeské univerzity Seana Eigeartaigha by se mohla "s větším zneužitím umělé inteligence zvýšit zejména kyberkriminalita". Nebezpečí by mohly představovat i útoky pomocí tzv. „spear phishingu“, což je technika používaná na internetu na získávání citlivých údajů.