Umělá inteligence. Spása nebo hrozba?

Bude umělá inteligence dobrý sluha nebo zlý pán?
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
12. března 2018 09:43 / Pixabay
  0   0
Výrobce elektroniky Foxconn testuje ve své dceřiné firmě využití umělé inteligence ve výrobě. Ta jednou může z velké části nahradit lidskou práci. Na vývoji se bude podílet několik desítek odborníků, které chce firma přijmout.

Konglomerát s hlavním sídlem na Tchaj-wanu, který má své továrny i v Pardubicích a Kutné Hoře, je celosvětově největším výrobcem elektroniky a počítačových součástek. Ty dodává mimo jiné pro Apple, Intel, Hewlett-Packard, Microsoft a další. Nyní se Foxconn chce stát na poli umělé inteligence jedním z hlavních hráčů.

Zakladatel firmy Terry Gou oznámil, že v následujících pěti letech chce Foxconn investovat 342 milionů dolarů. V divizi 4Tech pracuje nyní 72 lidí, ale podle plánů vedení se má počet zaměstnanců letos zdvojnásobit. „Stejné tempo budeme chtít udržet i v následujících letech. Vznikne navíc několik příležitostí pro studenty univerzit, se kterými při našich projektech úzce spolupracujeme," uvedl generální ředitel společnosti.

Umělou inteligenci Foxconn do výrobních provozů už zavádí. Takzvané chytré továrny ji částečně využívají už nyní.  Podle mluvčího společnosti například v provozu závodu v Pardubicích měří, předpovídají a optimalizují spotřebu energie až na úroveň jednotlivých strojů, díky čemuž dosahují deset až 15 procent úspor. A také vyvíjejí systém vizuální kontroly produktů kvůli defektům nebo chybějícím součástkám, který nepotřebuje přítomnost člověka. O schopnostech neuronových inteligentních počítačů se můžete dočíst v tomto článku.

Zdá se tedy, že budoucnost přinese značný úbytek pracovních míst zejména pro nekvalifikované dělníky, a tím i podstatné zvýšení nezaměstnanosti. Ale jsou zde i jiné možné negativní dopady.

Mezinárodní experti bijí na poplach před možností zneužití umělé inteligence ze strany "kriminálníků, teroristů či zločineckých států". Ve zveřejněné stostránkové zprávě napsalo 26 odborníků na umělou inteligenci, kyberzločin a robotiku, včetně odborníků z významných univerzit, jako je Cambridge, Oxford, Yale nebo Stanford, že v příštích deseti letech by mohla zvyšující se efektivnost umělé inteligence posílit počítačovou kriminalitu a teroristé by mohli více využívat drony či roboty.

Podle jednoho z autorů zprávy a ředitele střediska z Cambridgeské univerzity Seana Eigeartaigha by se mohla "s větším zneužitím umělé inteligence zvýšit zejména kyberkriminalita". Nebezpečí by mohly představovat i útoky pomocí tzv. „spear phishingu“, což je technika používaná na internetu na získávání citlivých údajů.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Dům a zahrada

Živý plot vám dokáže zajistit opravdu krásné soukromí. Ne každá dřevina se na něj ale hodí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu