Falcon 9 má za sebou padesátý start. Vynesl do vesmíru největší náklad ve své historii

 Letectví 
10. března 2018 09:25 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Tentokrát se návrat raketového stupně na plošinu nekonal SpaceX
Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX oslavila před dvěma dny výročí. Odstartovala totiž již popadesáté úspěšně na oběžnou dráhu a vynesla dosud největší satelit v historii. Raketový stupeň Falconu tentokrát skončil v moři.

Během této události vynesla na oběžnou dráhu dosud nejtěžší náklad v podobě španělského satelitu Hispasat 30W-6. „Jsem velmi hrdý na celý tým SpaceX. Nemůžu uvěřit, že máme za sebou již 50 startů Falconu 9,“ uvedl na svém twitterovém účtu zakladatel společnosti Elon Musk.

„Ještě před deseti lety jsme se s maličkou raketou Falcon 1 nemohli dostat ani na orbit,“ dodal bývalý počítačový vědec a miliardář z jihoafrické republiky a přirovnal náklad svou velikostí k městskému autobusu.

Falcon 9 dopravil do vesmíru nejrozměrnější náklad, jaký společnost kdy vynesla až na geostacionární dráhu (GTO). Během své patnáctileté mise bude španělský satelit poskytovat mobilní připojení nebo audio a video služby na několika kontinentech.

Satelit přímo nahradí svého předchůdce Hispasat 30W-4. Nový satelit měl zahájit svou vesmírnou činnost již koncem února, start byl ale odložen. Společnost SpaceX chtěla provést dodatečné testy tlakového systému aerodynamického krytu.

Pokus o záchranu 1. stupně rakety se tentokrát nekonal kvůli špatnému počasí. Falcon 9 tak absolvoval takzvané měkké přistání na oceánské hladině Atlantiku, díky vysokým vlnám. Autonomní plovoucí plošina nakonec zůstala v přístavu.

Společnost SpaceX je jedním z největších průkopníků v oblasti recyklovatelných raket, které po vynesení svého nákladu na oběžnou dráhu dokáží přistát zpět na Zemi. Díky spolehlivosti Falconu také získává lukrativní státní zakázky, jakou byl například tajemstvím opředený satelit Zuma (čtěte: Americká vláda umístila na oběžnou dráhu záhadné přísně tajné zařízení).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město