Čína poprvé ukázala svou novou vesmírnou stanici. ISS bude do několika let opuštěna
Čína slavnostně předvedla model ústředního modulu nové vesmírné stanice, která má plně nahradit finanční podporu Číny pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Rusko opustí ISS již v roce 2024, Američané o rok později a stanice tak zůstane zcela opuštěna.
Jádro čínské vesmírné stanice se jmenuje Tchien-che, což doslovně znamená Harmonie nebes. Samotné jádro vesmírné stanice bude dlouhé okolo sedmnácti metrů, vážit bude 60 tun. Čínská stanice je tak podstatně menší než ISS, která měří 109 metrů a váží více než 400 tun.
Tchien-che bude sloužit jako kontrolní a řídící centrum, ale také jako místo pro dokování vesmírných lodí. Na Mezinárodní vesmírné stanici se obvykle nachází tří až šesti členná posádka. Čínská stanice bude vybavena také dvojicí laboratorních modulů pro vědecké experimenty.
Stavba nové čínské stanice bude dokončena za čtyři roky a je navržena tak, aby mohla ve vesmíru sloužit minimálně deset let. Číně bude pomáhat Evropská vesmírná agentura ESA, která již do Číny vyslala několik astronautů, jež se budou připravovat na změnu pracovního prostředí ve vesmíru.
Čína v poslední době uvolňuje na vesmírný program stále více peněz a v budoucnu počítá také s vysazením lidí na průzkum Měsíce. Čína také zažila několik dramatických událostí, jako například pád vesmírné stanice Tchien-kung-1 do atmosféry. Nad touto vesmírnou stanicí totiž Čína ztratila kontrolu již v roce 2016. Dále čtěte: (Americká sonda Dawn je vydána na pospas vesmíru. Nemůže komunikovat se Zemí).