Poprvé od nehody ruské rakety dorazila k ISS lidská posádka

K mezinárodní vesmírné stanici byla dopravena posádka
 Technologie 
04. prosince 2018 10:00 / Internet
  0   0
Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byla dopravena první skupina astronautů od říjnové nehody ruské rakety Sojuz. Lidskou posádku dopravil k ISS stejný raketový nosič, který v říjnu selhal a posádka v kosmické lodi Sojuz MS-10 musela nouzově přistát v kazašské stepi.

Vůbec poprvé od nehody ruské rakety Sojuz, která během říjnového startu selhala kvůli chybnému senzoru, byla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopravena lidská posádka. Trojici astronautů k ISS dopravil stejný typ rakety, který v říjnu fatálně selhal a loď Sojuz MS-10 musela nouzově přistát v kazašské stepi.

K Mezinárodní vesmírné stanici zamířili včera ve 12:31 SEČ Američanka Anne McClainová, Kanaďan David Saint-Jacques a Rus Oleg Kononěnko. Kosmická loď sojuz po úspěšném oddělení od raketového nosiče čtyřikrát obkroužila Zemi a v 18:36 SEČ zakotvila u orbitálního komplexu.

Jedná se tak o vůbec první pilotovaný let k Mezinárodní vesmírné stanici, protože Rusko po nehodě všechny lety s lidskou posádkou pozastavilo, než bylo ukončeno vyšetřování. Experti nakonec prokázali výrobní vadu, která způsobila vadné fungování čidla signalizujícího rozdělení prvního a druhého stupně.

Raketa Sojuz-FG poté ještě v polovině listopadu vynesla do vesmíru ruskou nákladní loď Progress MS-10 s nejnutnějšími zásobami a materiálem pro ISS. Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se včera vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquesa šlo o první start. Dále čtěte: (Evropa již brzy začne vyvíjet stíhací letoun zcela nové generace).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci

Dům a zahrada

Milujete roztomilé muchomůrky? Ozdobte jimi vaši zahradu

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu