Norsko začne využívat technologii, která umožní pohon velkých lodí mrtvými rybami

Norské lodě bude brzy pohánět tekutý bioplyn
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
28. listopadu 2018 10:37 / Shutterstock
  0   0
Velké výletní lodě jsou zdrojem obrovského množství skleníkových plynů. Norská společnost provozující několik takových lodí se proto rozhodla vymyslet ekologické řešení jejich provozu a vymyslela takzvaný tekutý bioplyn, který je tvořen odpadem z rybářského průmyslu.

Několik největších lodí světa vyprodukuje za rok stejné množství emisí skleníkových plynů jako miliony automobilů. Norská společnost Cruise Hurtigruten se proto rozhodla vymyslet ekologické řešení a vyvinula technologii, která dokáže palivo pro lodě vyrábět ze zbytků ryb.

Norsko je zemí, která má vysoce rozvinutý rybářský průmysl a produkuje obrovské množství zbyků. Tento odpad z rybářského průmyslu se dá smíchat s dalším organickým odpadem a bakteriemi, čímž vznikne takzvaný tekutý bioplyn.

Díky tomuto druhu paliva se lodě mohou stát nezávislými na spalování fosilních paliv. „Zavedením bioplynu jako pohonné hmoty pro výletní lodě bude Hurtigruten první výletní společností provozující lodě bez fosilních paliv,“ uvedl ředitel společnosti Daniel Skjeldam.

Bioplyn je směsí různých plynů, které vznikají rozkladem organické hmoty bez přístupu vzduchu. Bioplynová směs může být poté zkapalněna, čímž vzniká takzvaný tekutý bioplyn, který je konečným produktem pro pohon norských lodí.

Přestože je to krok správným směrem, bioplyn není zcela čisté palivo. Při jeho výrobě totiž stále vzniká oxid uhličitý. Oproti spalování fosilních paliv je to však jen minimální množství.

Společnost Hurtigruten tak investuje do šesti zcela nových lodí, které budou spalovat pouze bioplyn. Společnost se 125letou historií se chce do roku 2050 stát zcela nezávislá na fosilních palivech. Dále čtěte: (Projekt na záchranu oceánu odstartoval. Likviduje gigantickou plastovou skvrnu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Neobvyklá stavba objevená v Mexico City bude znovu pohřbena pod vrstvou zeminy

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu