Vesmírná sonda InSight má již brzy dosednout na povrch Marsu
Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní provedl v pořadí již pátou korekci kurzu sondy InSight před přistáním na povrchu rudé planety. Poslední úprava kurzu bude následovat ještě den před přistáním. NASA o tom informovala na svém twitterovém účtu.
Vesmírná mise InSight bude jako první v historii zkoumat planetu Mars pod jejím povrchem. Doteď totiž probíhal veškerý výzkum rudé planety pouze na povrchu. Sonda dosedne na povrch planety v oblasti zvané Elysium Planitia.
V minulosti se o přistání na Marsu pokoušel také evropsko-ruský experimentální modul Schiaparelli, který se během přistávacího manévru roztříštil o povrch. Zatím poslední přistání na povrchu Marsu provedli Američané v roce 2012, kdy na povrch planety dosedlo vozítko Curiosity.
Modul InSight nese na palubě několik speciálních přístrojů s citlivými senzory, s jejichž pomocí bude měřit tepelné proudění pod povrchem Marsu. Stejně tak bude sonda zaznamenávat zemětřesení a sledovat výkyvy v oběžné dráze kolem Slunce. Speciální vrtné zařízení umožní sondě měřit v hloubce až 4 metry pod povrchem. Vědci tímto měřením chtějí získat cenné údaje o vlastnostech jádra rudé planety a porovnat je s vlastnostmi jádra Země.
Projekt InSight představuje také první misi k jiné planetě, jež odstartovala z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Všechny takové mise doposud v USA začínaly z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Novinkou je i první zkouška technologie malých družic CubeSat v hlubokém vesmíru. Dále čtěte: (Tento speciální letoun může strávit ve vzduchu celé měsíce bez nutnosti přistání).