V sousedním Německu vznikne obrovská baterie na ukládání elektrické energie

Baterie bude tvořena celkem třinácti kontejnery
Loading...
 Technologie 
05. ledna 2019 09:13 / Internet
  4   1
Česká společnost vybuduje v areálu hnědouhelné elektrárny v německé Lužici obrovskou baterii, která bude sloužit jako uložiště elektrické energie. Bude se jednat o jedno z největších podobných zařízení na území Evropy.

V areálu hnědouhelné elektrárny v německé Lužici vznikne jedna z největších baterií v Evropě. Její výstavbu bude realizovat česká společnost EGEM. Tato baterie má umožnit efektivní ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Obrovská baterie bude složena celkem ze 13 kontejnerů, které budou umístěny přímo v areálu. Celková investice do zařízení má být podle plánů asi 25 milionů eur (v přepočtu 644 milionů korun), přičemž přípravné práce by měly začít již letos v létě.

Baterie má také umožnit lepší stabilizaci přenosové soustavy v Německu. Lithium-iontová baterie s kapacitou 53 megawatthodin má využívat inovativního řízení nabíjení a má podporovat nový řídící systém elektráren.

Tento projekt je v Evropě zcela unikátní svou velikostí i technickým řešením. Díky nové baterii bude společnost schopná lépe vyhovět rostoucím požadavkům. Celková plocha, kterou bude baterie zabírat, je podle projektu 120 na 44 metrů a dodávat může energii až 15 000 domácností.

Společnost EGEM, která je za výstavbu zodpovědná, sídlí v Českých Budějovicích. Podobný projekt, i když v mnohem větším měřítku, vybudoval v minulém roce v Austrálii také Elon Musk. Baterie jsou dnes ale součástí nejen energetiky, ale prakticky každého zařízení včetně automobilů a motocyklů.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci objevili hluboko v pralese tvora, který byl považován za vyhynulého

Dům a zahrada

Co byste si s sebou rozhodně měli vzít ze svého prvního bytu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu