Z učitelky zabijákem: Nejnebezpečnější žena ruské armády

 Vojenství 
08. května 2019 08:15 / Erik Toman
  0
📷
5 fotografií v galerii
Jako první odstřelovačka v armádě obdržela "Řád slávy" Archiv
Dnešní den si připomínáme jako den, kdy skončila 2. světová válka. 8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa. Připomínáme si hrdiny, kteří během bojů padli. Pojďme se podívat na válku i z trochu jiné stránky.

Krásná, inteligentní a smrtící. Tak by se dala popsat sovětská sniperka Roza Šanina, která bojovala ve Velké vlastenecké válce. Podle předběžných odhadů měly sovětské ostřelovačky během druhé světové války na svědomí okolo 11.280 životů. Šanina byla dokonce tak horlivá, že napsala Stalinovi a žádala ho, aby mohla být zařazena do předních linií. 

Původní profesí byla učitelka v mateřské školce. Její příběh v armádě začíná podobně, jako u mnoha jiných v té době. Do války a k armádě šla dobrovolně poté, co jí v roce 1941 zabili bratra a její volbou byli ostrostřelci na frontové linii. Již od začátku byly její střelecké schopnosti chváleny jejími nadřízenými. Dokázala naprosto přesně zasahovat nepřátele na dlouhé vzdálenosti a nebyly jí cizí ani takzvaná "dvojčata", což byli dva zastřelení nepřátelé rychle za sebou.

Díky její kráse si jí všímaly i zahraniční noviny, kupříkladu v Kanadě byla v roce 1944 označena jako "neviděná hrůza východního Pruska". Jako první odstřelovačka v armádě obdržela "Řád slávy". Dle hlášení zabila Roza mezi 6. a 11. dubnem hned 13 nepřátelských vojáků, zatímco její pozice byla odstřelována dělostřelectvem a neustálou palbou kulometů. V květnu 1944 už měla na kontě 17 potvrzených zabití a doprovázela ji pověst spolehlivého, obětavého a odvážného vojáka. I díky této pověsti byla její fotografie na přední straně červnového výtisku sovětských novin Unichtozhim Vraga.

Šanina se vyznačovala tím, že na rozdíl od jiných byla velmi horlivá, ještě více tvrdohlavá a chtěla jít v prvním šiku. Nikdy se nechtěla držet od zuřících bojů v pozadí.  Svojí odvahou si vysloužila vojenská vyznamenání a široký ohlas nejen mezi krajany.

Začátkem roku 1945 byly Róziny dny sečteny. 27. ledna byla Šanina vážně zraněna během krytí zraněného dělostřeleckého důstojníka. Nalezli ji s hrudníkem roztrženým šrapnelem z dělostřeleckého granátu. Navzdory všem pokusům o její záchranu, Roza zemřela následující den a byla pohřbena poblíž dnešní vesnice Telmanovka.

V dubnu 1945, kdy se vojenská porážka Německa už nedala odvrátit, se Róza stala sovětskou legendou. V porovnání s ostřelovačkami ze síně slávy, které během deseti let dokázaly zastřelit nejvíce 255 nepřátel, byla Róza naprostou rekordmankou. (Dále čtěte: Britové mu za války říkali Kultivátor. Tento obří stroj se nasazení v boji nikdy nedočkal).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu