Budoucí čínský bombardér nebude tak silný, jak se Čína vychloubá
South China Morning Post tvrdí, že budoucí čínský bombardér udělá z komunistické země mezikontinentální mocnost, ale s největší pravděpodobností tomu tak nebude. Proč?
Nadupaný bombardér
Xi’an H-20 je podle čínského listu velkým bombardérem vyvíjeným pro čínské letectvo. Bombardér by měl nahradit letoun H-6 z 50. let minulého století, který Čína v průběhu desetiletí neustále vylepšovala. Očekává se, že H-20 bude odhalen během následujících dvou let.
H-20 je zobrazován jako model z létajícího křídla, který nebude mít takovou rychlost, ale bude mít obrovský dolet a hlavně radarové utajení. Navíc ponese náklad 45 tun, což je mnohem více než 35 tun výzbroje amerického bombardéru B-52H Stratofortress a 20 tun dalšího superstroje B-2 Spirit.
Článek v čínských novinách uvádí nejmenované zdroje, které tvrdí, že bombardér bude mít také dosah nejméně 12 000 kilometrů, díky kterému by se dostal nad Havaj a měl by celé Spojené státy snadno na dostřel. Pro srovnání, B-52H má dolet asi 14 000 kilometrů a B-2 asi 11 000 kilometrů. Čínský letoun by měl také nést jaderné a hypersonické zbraně.
Odborníci schopnosti stroje zpochybňují
Zdá se ale, že kombinace všech zveřejněných schopností budoucího čínského bombardéru jsou nepravděpodobné. Konstrukce létajícího křídla, která nese 45 tun bomb, by musela být skutečně obrovská. Připomeňme si, že dosavadní bombardéry, včetně čínského H-6 či amerického B-52H, mají dlouhé trupy schopné nést obrovské množství bomb. Křídlová konstrukce, do které by se muselo doslova nacpat vše, včetně ohromujícího množství munice, by musela být tak ohromná, že je to prakticky nepravděpodobné. Takový stroj by musel být mnohem větší než například americký čtyřmotorový obr B-2.
To souvisí i s proklamovaným doletem. Technologicky by to pro Čínu představovalo obrovský skok oproti současnému bombardéru H-6, navíc by stroj musel nést enormní množství paliva pro přepravu 45 tun bomb, což by jen zvětšovalo velikost bombardéru.
Proto i Pentagon ve své zprávě o čínské vojenské síle z letošního roku označuje H-20 jako letadlo se skromnějším, asi polovičním doletem a schopností zvednout pouhých 10 tun munice.
Jediná věc, která se zřejmě tedy bude blížit realitě, je schopnost budoucího bombardéru nést jaderné zbraně. Čína, která postrádá know-how pro letecký a kosmický průmysl k výrobě moderních bombardérů, provozuje jaderný arsenál skládající se z raket odpalovaných ze země a z ponorek. H-20 téměř jistě přidá třetí a dosud chybějící možnost odpalu jaderných raket ze vzduchu.
Podle článku v The Diplomat se zdá, že některé čínské bombardéry H-6 se nyní přizůsobují pro jaderné rakety. Bombardéry H-6 ale nemají potřebný dolet, aby se dostaly do USA, a byly by snadno zničeny moderní protivzdušnou obranou. Čína nyní proto pravděpodobně vyvíjí zbraně, postupy a taktiku, pro kterou nový jaderný bombardér nutně potřebuje. Dále čtěte: Ruský Terminator. Děsivá zbraň, která budí rozpaky.