Podle čeho je dobré se řídit při výběru notebooku?

 PC a Mobily 
20. ledna 2019 19:01 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní notebook vám vydrží řadu let Pixabay
Investice do přenosného počítače není určitě zanedbatelná. Jistě byste chtěli, aby váš model měl všechny potřebné parametry. Podle čeho se řídit? Čtěte dál.

Stejně jako u jiných výrobků také u přenosných počítačů existuje několik parametrů, na které je dobré si dát při nákupu pozor. Nechceme suplovat odborné servery, ale základy by měl znát každý člověk. Pokusíme se je tedy přehledně zpracovat.

Rozlišení a druh displeje

V současné době rozhodně nekupujte nic, co bude mít rozlišení horší než Full HD, tedy 1980x1080 bodů. Pokud bude rozlišení lepší, výhoda pro vás. Ale cena pak také poroste docela výrazně. Hodně důležitý je také druh panelu. Nejčastěji najdete ve specifikacích nejasnou poznámku TN. Takto je vybavena většina levných notebooků. Při troše štěstí se i s takovým displejem dá pracovat, ale jistější je, najdete-li notebook s IPS displejem. Na ten bude radost se dívat. Občas se také objeví model s dotykovým displejem.

Procesor

Typ procesoru udává, jak výkonný váš počítač bude. Ty nejlevnější modely jsou sice osazeny čipy od stejně renomovaných výrobců jako modely dražší. Problém je v tom, že jde o procesory zaměřené na nízkou spotřebu, případně o procesory, které jsou jakýmsi vstupem do světa počítačů. Na náročnější úlohy nestačí. Někdy je to až příliš složité se v záplavě informací a modelů vyznat. Jestliže ale uvidíte, že jde o procesor Intel i3, i5 či i7 nebo od AMD Ryzen 3, Ryzen 5 nebo Ryzen 7, jste na dobré stopě. Doporučujeme, abyste si do internetového vyhledávače zadali konkrétní model v souboji s jinou variantou, mezi kterými si vybíráte. Hned uvidíte, jak jsou na tom oba vaši favorité.

Paměť

Dnešním minimem jsou 4 GB. Jde o jakýsi základ. Bude-li mít nabízený notebook 8 GB či dokonce více, bude to výhoda pro práci. Notebook zvládne pružněji řešit všechny úlohy a budete moci otevřít i některé náročnější grafické či projekční programy. Tato hodnota je pro vás důležitá právě tehdy, jestliže chcete provozovat software, který dá počítači více zabrat.

Pevný disk

Největší váhání zažijete dnes při rozhodování, zda dáte přednost velkému klasickému pevnému disku nebo SSD. V prvním případě budete mít vyšší kapacitu, typicky 1000 GB. V druhém případě bude kapacita 128 GB či dnes už spíš 250 GB, ale budete mít podstatně vyšší rychlost, mnohem rychlejší odezvy systému a zažijete lepší práci. Nejlepší jsou proto notebooky, které mají možnost osadit dva disky. Jeden SSD a jeden klasický. I takové na trhu jsou. Chcete-li naši radu, kupte si raději SSD. Ten rozdíl je opravdu znát.

Přípojná místa

Bez zajímavosti nejsou ani různá přípojná místa. Záleží totiž na tom, kolik budete potřebovat USB portů a hlavně zda budete chtít připojovat projektor jen přes HDMI nebo také přes VGA konektor. Pro jiného je důležitá přítomnost rychlejších USB portů verze 3.0 či 3.1, další ocení USB-C rozhraní. Samozřejmostí by měla být čtečka SD karet. Ne vždy je na notebooku klasický konektor počítačové sítě označovaný jako RJ-45. Jestliže vám postačí bezdrátové připojení, pak to nevadí. Pokud potřebujete připojení drátem, potom můžete mít problém a musíte si shánět redukci na USB. Situace se ale neustále vyvíjí. Za rok budete mít docela jiné možnosti. Prudké změny na trhu pocítíte i při výběru nových televizorů, jak jsme informovali v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda