Rusko zveřejnilo ambiciózní plány. Příští rok poletí na Mars

 Letectví 
19. března 2018 11:13 / Lukáš Bauer
  5
📷
1 fotografie v galerii
Výzkum Marsu je podle ruského prezidenta Putina základem ke kolonizaci vesmíru SpaceX
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil zahájení ambiciózních plánů ruského vesmírného programu. Podle jeho slov totiž ruská vesmírná agentura Roskosmos v příštím roce vyšle bezpilotní let k rudé planetě.

Podle nejnovějších zpráv spustí Rusko sérii misí vedoucích k průzkumu hlubokého vesmíru. První důležitou bezpilotní misi chce zahájit již v příštím roce, kdy vyšle svou vesmírnou loď na rudou planetu. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin v novém dokumentárním filmu, z něhož citovala ve čtvrtek televize RT.

„Plánujeme bezpilotní a později pilotované lety do hlubokého vesmíru v rámci lunárního programu a průzkumu Marsu. V roce 2019 plánujeme spustit misi na Mars,“ uvedl Putin v rozhovoru v rámci dokumentárního filmu Andreje Kondrašova.

Putin dále v dokumentu sdělil, že lunární průzkumný program se zaměří na polární oblasti Měsíce. V těchto místech totiž chtějí ruští astronauté hledat vodu. Podle prezidenta Putina je tento výzkum nezbytný pro zahájení dalších složitějších misí hlouběji ve vesmíru.

„Naši specialisté se pokusí přistát v blízkosti pólů, protože existují důvody se domnívat, že tam je voda. Výzkum těchto oblastí Měsíce je klíčový pro výzkum dalších planet a hlubokého vesmíru,“ vysvětlil ruský prezident.

Podle něj plány lunárního programu také zahrnují zkušební přistávací manévr na jižním pólu Měsíce, který je již naplánovaný na příští rok. Rusové také na Měsíci budou testovat technologii, která může být použita pro stálou lunární základnu v roce 2023.

Základna na Měsíci by mohla být kompletně zřízena v 40. nebo 50. letech tohoto století. Podobné plány má také americká NASA, která v minulém roce dala projektu lunární báze nejvyšší prioritu (čtěte: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte