Rusko zveřejnilo ambiciózní plány. Příští rok poletí na Mars

Výzkum Marsu je podle ruského prezidenta Putina základem ke kolonizaci vesmíru
 Letectví 
19. března 2018 11:13 / SpaceX
  6   5
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil zahájení ambiciózních plánů ruského vesmírného programu. Podle jeho slov totiž ruská vesmírná agentura Roskosmos v příštím roce vyšle bezpilotní let k rudé planetě.

Podle nejnovějších zpráv spustí Rusko sérii misí vedoucích k průzkumu hlubokého vesmíru. První důležitou bezpilotní misi chce zahájit již v příštím roce, kdy vyšle svou vesmírnou loď na rudou planetu. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin v novém dokumentárním filmu, z něhož citovala ve čtvrtek televize RT.

„Plánujeme bezpilotní a později pilotované lety do hlubokého vesmíru v rámci lunárního programu a průzkumu Marsu. V roce 2019 plánujeme spustit misi na Mars,“ uvedl Putin v rozhovoru v rámci dokumentárního filmu Andreje Kondrašova.

Putin dále v dokumentu sdělil, že lunární průzkumný program se zaměří na polární oblasti Měsíce. V těchto místech totiž chtějí ruští astronauté hledat vodu. Podle prezidenta Putina je tento výzkum nezbytný pro zahájení dalších složitějších misí hlouběji ve vesmíru.

„Naši specialisté se pokusí přistát v blízkosti pólů, protože existují důvody se domnívat, že tam je voda. Výzkum těchto oblastí Měsíce je klíčový pro výzkum dalších planet a hlubokého vesmíru,“ vysvětlil ruský prezident.

Podle něj plány lunárního programu také zahrnují zkušební přistávací manévr na jižním pólu Měsíce, který je již naplánovaný na příští rok. Rusové také na Měsíci budou testovat technologii, která může být použita pro stálou lunární základnu v roce 2023.

Základna na Měsíci by mohla být kompletně zřízena v 40. nebo 50. letech tohoto století. Podobné plány má také americká NASA, která v minulém roce dala projektu lunární báze nejvyšší prioritu (čtěte: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu