Umělá inteligence Google slouží v armádě. Vyvolává to obavy

Pokročilé algoritmy společnosti Google pracují pro americkou armádu
 Vojenství 
16. března 2018 09:11 / Internet
  4   0
Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci projektu Maven, jehož cílem je zapojení pokročilých algoritmů pro vojenské využití. Kromě Google se na projektu podílí další asi stovka společností.

Samotné využití umělé inteligence TensorFlow od Googlu vyvolalo po zveřejnění ve společnosti obavy. Jde o projekt Maven, jehož část má za cíl pomocí strojového učení a umělé inteligence analyzovat velké množství dat a záběrů pořízených americkými špionážními letouny.

Umělá inteligence má ve službách armády za cíl označit zájmové objekty na snímcích, které pořizují nad nepřátelskou oblastí americké špionážní letouny. Díky tomu má být analýza rychlejší a také méně nákladná, oproti současným technologiím.

Podle Google je tento specifický projekt pilotní spoluprací s ministerstvem obrany, v rámci něhož společnost poskytne open source aplikační rozhraní TensorFlow, aby pomohlo s rozpoznáváním objektů na nevytříděných datech. Google také upozornil, že algoritmy budou využity pouze pro průzkumné účely.

Zaměstnancům Google se toto zjištění, které se dozvěděli z interního emailu, ale příliš nelíbí. Vývojáři se totiž v žádném případě nechtějí podílet na jakémkoliv zneužití této technologie pro násilné nebo válečné akty.

Bohužel se ale v budoucnosti pronikání umělé inteligence stejně jako pokročilých robotických systémů do válečných konfliktů nedá při současném tempu účinně zabránit. Už teď se v rukách armád objevují zbraně, které byly ještě před pár lety k vidění pouze ve sci-fi snímcích. Jedna z nich je například elektromagnetická puška, kterou používá ruská armáda (čtěte: Ruská armáda používá elektromagnetickou pušku proti ISIS v Sýrii).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu