Evropa bude mít vlastní GPS. Raketa vynesla na oběžnou dráhu klíčové satelity

 Letectví 
26. července 2018 08:08 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Družice Galileo budou páteří evropského systému GPS Internet
Evropský kontinent je desítky let závislý na americkém systému GPS. Tato skutečnost se nyní mění a Evropa bude mít svůj vlastní navigační systém. Družice navigačního systému Galileo se tak přidaly k dalším osmnácti, které již byly na oběžnou dráhu vyneseny v minulosti.

Ve středu odstartovala raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně s velice důležitým nákladem v podobě čtyř družic systému Galileo. Tyto orbitální družice budou v budoucnu zajištovat GPS nad evropským kontinentem, čímž končí závislost na americkém navigačním systému. Nový systém bude pokrývat celou planetu a bude také o poznání přesnější.

Projekt evropského navigačního systému Galileo se blíží do závěrečné fáze a na oběžné dráze už kolem Země krouží 22 družic z plánovaných 30. Nový systém evropské navigace dokáže určit geografickou polohu předmětu s přesností jednoho metru.

Raketa Ariane 5 Evropské kosmické agentury (ESA) vzlétla z kosmodromu v Kourou, který slouží francouzskému kosmickému programu. Základna je také využívána pro systém Galileo, jehož administrativní centrum je v Praze.

Využití globálního navigačního satelitního systému (GNSS) se ve světě značně rozšiřuje. Před čtyřmi lety bylo v aktivním provozu již 3,6 miliardy přístrojů využívajících signály satelitní navigace a do roku 2019 by měl tento počet stoupnout na sedm miliard. 

Systémy navigace jsou využívány takřka všude. Ve využití GPS sice výrazně dominují mobilní telefony, ale satelitní navigace jsou využívány v automobilovém průmyslu, zemědělství a v mnoha dalších oblastech. Dále čtěte: (Vesmírná společnost SpaceX odhalila část pro výrobu obří rakety BFR. Velikost zařízení je ohromující).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít