Vtipná aplikace Archimédova zákona stála u zrodu turistické atrakce

Vodní výtah Falkirk Wheel ve Skotsku je opravdu unikátní dílo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technologie 
16. července 2018 12:10 / Shutterstock
  15   3
Řekne-li se Skotsko, pak se většině z nás asi v prvé řadě vybaví skotská whisky, případně součást mužského skotského národního kroje, suknice zvaná kilt. Ale ve Skotsku můžeme kromě dalších zajímavostí najít i jedinečný rotační lodní výtah.

Plavba po vnitrozemských vodních cestách bývá mnohdy komplikována výškovými rozdíly hladin. K jejich překonání jsou pak budována jednotlivá zdymadla či celé soustavy zdymadel. Ve Skotsku, konkrétně u města Falkirk, se rozhodli nahradit soustavu jedenácti zdymadel jediným mohutným lodním výtahem, který propojil průplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a umožnil vnitrozemské vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow.

Falkirk Wheel, jak se zařízení nazývá, pracuje na principu Archimédova zákona. Na každém konci mohutného ramene rotoru je umístěna obrovská vana o objemu 302 tun vody, do které mohou najíždět lodě. Právě díky Archimédově zákonu nezáleží na hmotnosti lodí a obě vany jsou vždy vyváženy. Vany tak vlastně nahrazují klasické plavební komory zdymadel. Lodě na úrovni dolní i horní hladiny najedou do van současně.

Elektromotor pak rameny otočí, loď z dolní hladiny vyzvedne a z horní hladiny spustí dolů. Tím se vlastně lodě i vyhnou a plavební kanál tak nemusí být příliš široký. Originální lodní výtah lodě přemístí o 24 výškových metrů za přibližně pět minut.

Stavba výtahu začala v březnu 1999. Bylo odtěženo na čtvrt milionu kubických metrů zeminy a vyhlouben 160 metrů dlouhý kanál o šířce 8 metrů. Realizace tohoto projektu byla připravována déle než deset let a ve finále stála více než 78 milionů liber. Provoz, za účasti členů královské rodiny, byl slavnostně zahájen v roce 2002. O jiném unikátním projektu se dočtete v tomto našem článku.

Kromě toho, že je Falkirk Wheel technicky zajímavá stavba a slouží především lodní dopravě, stala se z ní i vyhledávaná turistická atrakce, kdy je možné se loďkou svézt nahoru, projet se po kanálu a tunelem na otevřenou říčku a zase zpět. Navštívíte-li tedy Skotsko, nenechte si tuto známou atrakci ujít. Zážitek je to opravdu zajímavý.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu