Vtipná aplikace Archimédova zákona stála u zrodu turistické atrakce

 Technologie 
16. července 2018 12:10 / Karel Kovka
  3
📷
4 fotografie v galerii
Vodní výtah Falkirk Wheel ve Skotsku je opravdu unikátní dílo Shutterstock
Řekne-li se Skotsko, pak se většině z nás asi v prvé řadě vybaví skotská whisky, případně součást mužského skotského národního kroje, suknice zvaná kilt. Ale ve Skotsku můžeme kromě dalších zajímavostí najít i jedinečný rotační lodní výtah.

Plavba po vnitrozemských vodních cestách bývá mnohdy komplikována výškovými rozdíly hladin. K jejich překonání jsou pak budována jednotlivá zdymadla či celé soustavy zdymadel. Ve Skotsku, konkrétně u města Falkirk, se rozhodli nahradit soustavu jedenácti zdymadel jediným mohutným lodním výtahem, který propojil průplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a umožnil vnitrozemské vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow.

Falkirk Wheel, jak se zařízení nazývá, pracuje na principu Archimédova zákona. Na každém konci mohutného ramene rotoru je umístěna obrovská vana o objemu 302 tun vody, do které mohou najíždět lodě. Právě díky Archimédově zákonu nezáleží na hmotnosti lodí a obě vany jsou vždy vyváženy. Vany tak vlastně nahrazují klasické plavební komory zdymadel. Lodě na úrovni dolní i horní hladiny najedou do van současně.

Elektromotor pak rameny otočí, loď z dolní hladiny vyzvedne a z horní hladiny spustí dolů. Tím se vlastně lodě i vyhnou a plavební kanál tak nemusí být příliš široký. Originální lodní výtah lodě přemístí o 24 výškových metrů za přibližně pět minut.

Stavba výtahu začala v březnu 1999. Bylo odtěženo na čtvrt milionu kubických metrů zeminy a vyhlouben 160 metrů dlouhý kanál o šířce 8 metrů. Realizace tohoto projektu byla připravována déle než deset let a ve finále stála více než 78 milionů liber. Provoz, za účasti členů královské rodiny, byl slavnostně zahájen v roce 2002. O jiném unikátním projektu se dočtete v tomto našem článku.

Kromě toho, že je Falkirk Wheel technicky zajímavá stavba a slouží především lodní dopravě, stala se z ní i vyhledávaná turistická atrakce, kdy je možné se loďkou svézt nahoru, projet se po kanálu a tunelem na otevřenou říčku a zase zpět. Navštívíte-li tedy Skotsko, nenechte si tuto známou atrakci ujít. Zážitek je to opravdu zajímavý.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte