Americká armáda dostane do výzbroje unikátní dron Valkyrie

Dron Valkyre bude sloužit jako podpora leteckých misí
 Vojenství 
19. července 2018 08:31 / Internet
  4   0
Letos dostanou americké vzdušné síly do výzbroje nového pomocníka. Bude jím dron Valkyrie, který bude sloužit jako podpora vzdušných misí. Americká armáda vidí dron XQ-58A Valkyrie jako dobrou možnost, jak rozšířit svou leteckou flotilu.

Americké letectvo dostane koncem roku v rámci testování nový dron XQ-58A Valkyrie, který rozšíří stávající flotilu bezpilotních strojů. Za vývojem dronu stojí společnost Kratos, se kterou americké ministerstvo obrany uzavřelo před několika lety kontrakt na vývoj nízkonákladových bezpilotních letounů.

Dron XQ-58A byl vyvinut za účelem doprovodu letounů s lidskou posádkou, aby pomáhal s eliminací nepřátelských letadel. Tyto autonomní stroje tak například mohou zničit nepřátelskou vzdušnou obranou ještě před průletem konvenčních letounů a zachránit tak lidskou posádku.

Unikátní dron bude schopen vyvinout rychlost až Mach 0,9 a měl by mít dolet přibližně 1,500 námořních mil. Jeho výzbrojí může být dvojice bomb GBU-39 nebo lehký kanón. Letoun bude velmi snadno manévrovatelný za účelem vyhýbání se nepřátelským raketám.

Armádní dron měří na délku 9 metrů a rozpětí křídel má 8 metrů. Užitečné zatížení stroje by mělo být 270 kilogramů. Letadlo je také navrženo tak, aby co nejvíce nepříteli stěžovalo jeho zjištění radarem.

Přestože je XQ-58A vnímán spíše jako technologický demonstrátor, v praxi může být skutečně užitečným pomocníkem. Americká armáda by měla první stroj začít zkoušet ke konci letošního roku. Dále čtěte: (Vzdušné monstrum bude hlídat hranice evropského kontinentu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu