Námořnictvo se pokouší proměnit bakterie v letecké palivo
Je to největší zdroj vody na planetě, ale mořská voda je většinou po lidské účely nepoužitelná. Nyní vědci z amerického námořnictva a univerzity v Manchesteru používají bakterie, které žijí v mořské vodě, aby vytvořili sloučeniny, které by mohly být využívány jako letecké palivo.
Bakterie Halomonas objevená v roce 1980 je nejvíce známá tím, že je extrémně tolerantní k soli. Vědci znovu vytvořili genom mikrobů. Změnili metabolismus bakterie, což umožnilo vytvoření sloučenin, které by se mohly stát cenově výhodnými a obnovitelnými alternativami ropy. Vědci to označují jako mikrobiální pronásledování.
Efektivní strategie pro biopaliva vyžadují ekonomickou výrobu paliv získaných z robustního mikrobiálního hostitele ve velkém měřítku. U bakterie Halomonas lze tyto požadavky splnit, čímž se minimalizují kapitálové a provozní náklady na výrobu těchto biopaliv nové generace.
Palivo z mořské bakterie bude čisté
Současná generace biopaliv je založena na pěstování velkého mnžoství kukuřice a řepky, které v zásadě škodí půdě. Ale s palivem na bázi bakterie Halomonas by se mohlo vyrábět mnohem čistější a levnější palivo.
Současné zemědělské postupy jsou velmi drahé, náročné na půdu a zdroje, podléhají klimatickým problémům. Pro samotné zemědělství by bylo užitečnější, kdyby se věnovalo udržitelnému zemědělství, místo pěstování plodin pro biopaliva.
Je totiž možné replikovat přesně stejné molekuly, které sklízíme z plodin, aby se vytvořily sloučeniny s vysokou hodnotou tím, že se odeberou geny z rostliny a vloží se do bakterií. Tímto postupem by se tak dalo vyrábět velmi ekologické a spolehlivé palivo.
Letadla patří k velkým znečišťovatelům ovzduší, a tak vědci chvátají, aby nadějným postupem a díky mořské bakterii vytvořili čistější i ekonomičtější letecké palivo. Dále čtěte: Zmizení letu MH370. Únosce možná přežil a oklamal celý svět.