Takhle vypadají nové inteligentní kontaktní čočky, které toho hodně umí

 Technologie 
23. ledna 2020 07:48 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kontaktní čočky budoucnosti budou umět až hrozivě mnoho Mojo Vision
Jednoho dne se vám při procházce ulicí objeví rozšířené uživatelské rozhraní jako plovoucí obrazovka nad skutečným okolím. Můžete diskrétně vidět srdeční frekvenci, odečet glukózy, předpověď počasí, překlad v reálném čase nebo mapu. Nebo možná jméno a titul osoby, se kterou se chystáte setkat.

Ne, nejde o Google Glass nebo nějaké jiné bionické brýle viditelné vnějšímu světu. Místo toho máte na sobě něco více nenápadného a jako vystřiženého z Mission Impossible: Ghost Protocol. Jde o inteligentní korekční kontaktní čočky, které můžete ovládat jemnými pohyby očí a gesty.

Patentované čočky jsou stále ve vývoji prototypu. Jejich komerční dostupnost je naplánována zhruba na rok 2022, zřejmě si je ale zatím nebude moct pořídit v běžné optice úplně každý. Inteligentní čočky totiž nejprve najdou svoje využití v bezpečnostním průmyslu či medicíně.

Díky čočkám uvidíme ve tmě

Nakonec ale přijde doby, kdy si inteligentní čočky bude schopen pořídit běžný spotřebitel, i když zrovna nebude potřebovat čočky ke korekci zraku. Inteligentní čočky by také měly svým způsobem vidět ve tmě či šeru. Během testování prototypu už bylo díky čočkám možné rozeznávat lidi a předměty v temné místnosti.

Přitom jde o standardní čočky sklerálního typu, které používají tuhé a plyn propustné materiály a jiné polymery, které vaše oko přijme stejně jako běžné neinteligentní čočky. Rovněž s nimi bude možné používat normální slané oční kapky. Inteligentní čočky budou v budoucnu přizpůsobeny každému na míru a předepsány běžným optometristou nebo očním lékařem. Akorát budou obsahovat malinký 14K-ppi displej.

Aby vás neznepokojovalo umístění elektroniky do očí, vývojáři tvrdí, že celý systém je bezpečný a nespotřebovává ani příliš mnoho energie. Čočky by také měly být klasifikovány jako zdravotnické potřeby, což by je mělo do běžného prodeje posunout ještě rychleji.

Vývojáři s čočkami také prosazují koncepci neviditelného výpočetního systému, ve kterém máte data, která tam mít chcete a kdy je chcete, ale nejste nijak obtěžováni nevyžádanými informacemi.

Kromě gest očí  bude možné ovládat rozhraní čoček také pomocí hlasových příkazů. K čočkám navíc bude možné získat i bezdrátové příslušenství, jež nenápadně můžete nosit skryté uvnitř čepice nebo třeba náhrdelníku. Systém používá pro bezdrátový přenos dat z kontaktní čočky Wi-Fi nebo Bluetooth a je schopen je přesunout do smartphonu.

Kolik budou inteligentní čočky stát?

Cena inteligentních čoček zatím není jasná, ale rozhodně nebude nijak nízká. Jasné navíc v tuto chvíli není ani to, zda takové inteligentní čočky budou zdravotní pojišťovny ochotny proplácet. Stejně tak není zatím vyřešeno, kdo by nesl náklady za jejich ztrátu nebo rozbití.

Rozhodně ale půjde o velký byznys. Výrobce počítá s tím, že čočky by měly vydržet asi rok, než je bude nutné vyměnit, a baterie by měla vydržet celý den. Firma také plánuje výrobu různobarevné čočky, aby oslovila i lidi, kteří nosí barevné kontaktní čočky čistě z kosmetických důvodů.

Proslýchá se rovněž, že inteligentní kontaktní čočky mají i větší schopnosti. Jednoho dne byste si třeba mohli prostřednictvím svých čoček zahrát i různé hry. Pro někoho to může být lákavá představa, pro jiné zase další důkaz toho, jak se lidé pomalu ale jistě stávají otroky nových technologií. Dále čtěte: Počítačoví vědci vyvíjejí nový nástroj, který za nás bude točit videa.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky