Americká armáda má hypersonické zařízení. Na vývoji nadzvukové rakety Američané zatím pracují

 Vojenství 
26. ledna 2020 08:56 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Američané urychleně vyvíjejí nadzvukovou raketu US Air Force
X-60A je testovací zařízení určené k podpoře vývoje nadzvukových zbraní dosahujících rychlosti Mach 8. Není totiž žádným tajemstvím, že americká armáda vývoj hypersonických zbraní zaspala. Testovací zařízení přitom dosud sloužilo k vesmírnému vývoji.

Hypersonické výzkumné zařízení X-60A má za sebou nové kolo realistických pozemních zkoušek. Raketový motor byl testován v realistických operačních postupech, kterým může čelit skutečná raketa. Cílem programu je vytvořit cenově dostupný, a přitom spolehlivý hypersonický pohonný systém, který může dosáhnout ideálně Mach 8.

Americké letectvo tvrdí, že pohonný systém testovacího X-60A nedávno dosáhl klíčového vývojového milníku dokončením pozemního testování integrovaného pohonného systému.

Z X-60A má vzniknout vyměnitelná raketa navržená tak, aby byla nesena do výšky 10 kilometrů. Poté se raketa zapálí a vystoupá do výšky 21 - 40 tisíc kilometrů, kde dosáhne rychlosti mezi Mach 6 až 8.

Amerika nadzvukovou raketu zatím nemá

Američané tak dohání, co v minulých letech zaspali. Svoje hypersonické rakety představili už Rusové i Čínani. A tak je X-60A velkou nadějí v urychleném vývoji nadzvukových zbraní.

Vědci teď budou pokračovat v odděleném vývoji obalu rakety a pohonného systému. Rakety pohybující se nadzvukovou rychlostí počínající Mach 5 a výše, jsou vystaveny neuvěřitelným aerodynamickým tlakům, což vyplývá z faktu, že taková raketa letí rychlostí vyšší než 6 tisíc kilometrů v hodině. A to není všechno. Tření povrchu rakety s okolním vzduchem vytváří obrovské teplo. Na povrchu letícího tělesa je tak přes 2 tisíce stupňů Celsia.

To vše vývoj raket Američanům komplikuje. Poté, co vědci oddělí vývoj obalu rakety od vývoje pohonného systému, doufají v rychlý postup tak, aby kompletní zbraňový systém vyzkoušeli co nejdříve.

Testovací zařízení X-60A je určeno ke sledování dvou hypersonických technologií pohonu zbraní. Prvním je zesílení klouzání, které pomocí posilovače raket tlačí hypersonickou zbraň na vysokou rychlost. Druhým pak jsou vzduchové dýchací motory, které pracují se vzduchem nadzvukovou rychlostí. Otázkou je, co z testovacího zařízení X-60A opravdu vznikne. Je dost možné, že se Američané pokoušejí přijít s nějakým převratným řešením, když už ve vývoji nadzvukových zbraní zaspali. Dále čtěte: Americké námořnictvo se připravuje na vstup do světa robotických válečných lodí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí