Vojáci už brzy pomocí laseru uvidí za roh

 Vojenství 
30. ledna 2020 13:06 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Díky vědcům budou vojenské operace bezpečnější Depositphotos
Vědci už zkoumají možnosti, jak pomoci vojákům vidět za roh. Dvě slibné metody, které už vědci vyvinuli, se vzájemně doplňují. Jedna shromažďuje obecné informace o prostředí a druhá zase obrazy objektů. Tyto dvě technologie by někdy mohly vojákům pomoci „číst“ místnosti a identifikovat protivníky, aniž by se vystavili nepřátelské palbě.

Vojáci by tak získali způsob, jak by se pomocí laserů mohli lépe orientovat na bojišti. Protivníky by totiž viděli i za rohy budov.

Vysokoškolští vědci financovaní Pentagonem už mají metodu, která jim zobrazí, co je v prostoru tím, že čte interferenční obraz laserového paprsku. Díky tomu by brzy mohla vzniknout zařízení, díky kterým by vojáci mohli získat informace o tom, kdo a co je v inkriminovaném prostoru, včetně výzbroje, ještě předtím, než do něj vstoupí.

Nový způsob boje

Podle vědců existuje několik způsobů použití laserů k "prohlédnutí rohů". První způsob pracuje s časem, který laserové světlo potřebuje k dosažení odrazného povrchu, potom pokračuje k dosažení předmětu a pak se znovu vrací.

Nejnovější metoda místo toho analyzuje skvrnu, třpytivý obrazec rušení, který je v mnoha laserových aplikacích chybou. V tomto případě ale skvrna obsahuje řadu prostorových informací. K dosažení obrazu skrytého ve skvrně je ale potřeba následného sofistikovaného výpočtu.

Původní metoda je užitečná pro obecnější pohled, například uvnitř místnosti, kde zobrazí i ty nejmenší detaily, zatímco analýza skvrn může rozeznat podrobné informace v úzkém zorném poli. Obě metody vyžadují k fungování různé systémy.

Systém, který dokáže detekovat lidi a věci uvnitř místnosti a shromažďovat podrobnosti tak, aby voják nebyl vystaven nepřátelské palbě, by byl velmi užitečný pro speciální síly a pozemní jednotky. Pentagon věří, že dalším bojištěm jsou „velkoměsta“, města s 10 a více miliony lidí, kteří žijí v hustě obydlených čtvrtích. Schopnost rychle a bezpečně vyčistit pokoj, byt, bytový dům či městský blok, by pomohla vojenským silám lokalizovat a izolovat teroristy, partyzány a nepřátelské vojáky a oddělit je od civilistů.

Technologie je ale zatím stále ve stádiu vývoje, kde lze podmínky jejího použití pečlivě kontrolovat. V budoucnu by ale vojáci mohli mít ve výzbroji ruční zařízení, která jim umožní prohlédnout místnost, nebo zjistit, zda se jejich protivníci schovávají za rohem. Dále čtěte: Irán možná ukrývá armádu vojensky vycvičených delfínů. Ti pracují jako atentátníci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu