Vojáci už brzy pomocí laseru uvidí za roh

Díky vědcům budou vojenské operace bezpečnější
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
30. ledna 2020 13:06 / Depositphotos
  0   0
Vědci už zkoumají možnosti, jak pomoci vojákům vidět za roh. Dvě slibné metody, které už vědci vyvinuli, se vzájemně doplňují. Jedna shromažďuje obecné informace o prostředí a druhá zase obrazy objektů. Tyto dvě technologie by někdy mohly vojákům pomoci „číst“ místnosti a identifikovat protivníky, aniž by se vystavili nepřátelské palbě.

Vojáci by tak získali způsob, jak by se pomocí laserů mohli lépe orientovat na bojišti. Protivníky by totiž viděli i za rohy budov.

Vysokoškolští vědci financovaní Pentagonem už mají metodu, která jim zobrazí, co je v prostoru tím, že čte interferenční obraz laserového paprsku. Díky tomu by brzy mohla vzniknout zařízení, díky kterým by vojáci mohli získat informace o tom, kdo a co je v inkriminovaném prostoru, včetně výzbroje, ještě předtím, než do něj vstoupí.

Nový způsob boje

Podle vědců existuje několik způsobů použití laserů k "prohlédnutí rohů". První způsob pracuje s časem, který laserové světlo potřebuje k dosažení odrazného povrchu, potom pokračuje k dosažení předmětu a pak se znovu vrací.

Nejnovější metoda místo toho analyzuje skvrnu, třpytivý obrazec rušení, který je v mnoha laserových aplikacích chybou. V tomto případě ale skvrna obsahuje řadu prostorových informací. K dosažení obrazu skrytého ve skvrně je ale potřeba následného sofistikovaného výpočtu.

Původní metoda je užitečná pro obecnější pohled, například uvnitř místnosti, kde zobrazí i ty nejmenší detaily, zatímco analýza skvrn může rozeznat podrobné informace v úzkém zorném poli. Obě metody vyžadují k fungování různé systémy.

Systém, který dokáže detekovat lidi a věci uvnitř místnosti a shromažďovat podrobnosti tak, aby voják nebyl vystaven nepřátelské palbě, by byl velmi užitečný pro speciální síly a pozemní jednotky. Pentagon věří, že dalším bojištěm jsou „velkoměsta“, města s 10 a více miliony lidí, kteří žijí v hustě obydlených čtvrtích. Schopnost rychle a bezpečně vyčistit pokoj, byt, bytový dům či městský blok, by pomohla vojenským silám lokalizovat a izolovat teroristy, partyzány a nepřátelské vojáky a oddělit je od civilistů.

Technologie je ale zatím stále ve stádiu vývoje, kde lze podmínky jejího použití pečlivě kontrolovat. V budoucnu by ale vojáci mohli mít ve výzbroji ruční zařízení, která jim umožní prohlédnout místnost, nebo zjistit, zda se jejich protivníci schovávají za rohem. Dále čtěte: Irán možná ukrývá armádu vojensky vycvičených delfínů. Ti pracují jako atentátníci.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Astronomové identifikovali další důležitý aspekt planet, které by mohly hostit život

Dům a zahrada

Domácí modelína je snadná na přípravu, stojí pár korun a pro děti není jedovatá

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Zavřít reklamu