Irán možná ukrývá armádu vojensky vycvičených delfínů. Ti pracují jako atentátníci

Vojensky vycvičení delfíni mohou být novým nebezpečím
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vojenství 
19. ledna 2020 17:18 / Pinterest
  5   0
Před dvaceti lety Írán koupil flotilu vojenských savců od Ruska. Vycvičení delfíni pracují jako rybí atentátníci, nikdo ale neví, zda jsou stále naživu a zda je Irán může třeba aktuálně použít v tajné válce.

Poté, co se vztahy mezi Iránem a Spojenými státy vyostřily, nemůže nikdo nic ponechat náhodě. A tak vyvstala rovněž otázka, zda Irán stále disponuje flotilou vojensky vycvičených delfínů, které koupil od Ruska v roce 2000.

Podle BBC Rusko roky cvičilo smečku delfínů. Savci se učili cílit na nepřítele s harpunami připoutanými k jejich zádům a dokázali rovněž nést miny až k nepřátelským lodím při sebevražedných útocích. Delfíni dokonce dokázali rozeznat rozdíl mezi ruskou a cizí ponorkou podle zvuku jejich pohonu.

Tento program ale Rusové nakonec přestali financovat hejno delfíních atentátníků v březnu roku 2000 prodali Iránu. Od té doby ovšem nikdo neví, alespoň ne oficiálně, co se s těmito mořskými vojáky stalo a zda vůbec stále žijí.

Vojenských delfínů je víc

Delfíni se dožívají zhruba padesáti let, takže lze předpokládat, že alespoň někteří mohou Iránu stále ještě sloužit. Země by je tak mohla použít k utajeným akcím na moři proti nepřátelským vojenským lodím, ale třeba i proti tankerům.

Navíc Irán není jediný, kdo vojensky vycvičenými delfíny případně disponuje. Samo Rusko totiž tento program obnovilo v roce 2014 a o dva roky později se začaly šířit informace, že aktivně vyhledává vhodné savce pro vojenské účely. Norští rybáři loni navíc vypověděli, že na moři spatřili dokonce velrybu vyzbrojenou samotným Ruskem.

Byly to ale samozřejmě Spojené státy, kdo vynalezl koncept vojenských delfínů. V roce 1960 americké námořnictvo zahájilo program mořských savců, aby prozkoumalo možnosti podvodních sonarů delfínů a velryb beluga. Tehdy tak získavalo informace pro navrhování svých vojenských plavidel. 

Námořnictvo také vyškolilo delfíny, lachtany a belugy, aby přepravovalyy výstroj k potápěčům, sledovaly a získávaly ztracené předměty a prováděl podvodní špionáž pomocí speciálních ústních kamer. Savce aktivně nasadilo dokonce během válek ve Vietnamu a Perském zálivu.

Po studené válce americké námořnictvo projekt upozadilo a nakonec odtajnilo celý program. Dnes Američané cvičí asi 30 delfínů a 30 lachtanů na námořní základně v San Diegu. A je možné, že je jen otázkou krátké doby, kdy budou všechna vycvičená mořská zvířata jednotlivých států poslána do akce.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu